عسل آویشن چیست؟ عسل آویشن  به عسلی گفته می شود که زنبور عسل غالبا از گیاه آویشن تغذیه کرده باشد و در کندو شهد این گیاه را تبدیل به عسل کند.

آویشن گیاهی علفی با ساقه‌های کرکدار و سفید. از خانواده نعناع است. که در دشت‌های مرکزی و غربی ایران میروید. این گیاه دارای دو نوع گل صورتی و سفید است. استفاده از خواص عسل آویشن در طب سنتی ایران. از گذشته تا به امروز رایج بوده است. نام علمی این گیاه از کلمهای یونانی. به معنای قدرت و شهامت است. که نشانهای از قدرت درمانی و شفابخش بودن این گیاه است.

نقش شهد در تولید عسل آویشن 

شهد آویشن نقش عمده ای در تولید عسل آویشن دارد. و معمولا در حرفه زنبورداری به این نکته بسیار توجه می شود. که کندوی زنبور عسل را در محلی قرار دهند. که بیشترین و بهترین شهد آویشن وجود داشته باشد. و گیاه دارای سلامت کامل برای زنبور باشد. تا علاوه بر اینکه عسل آویشن را تولید می رسانند.گرده افشانی برای گیاه آویشن را نیز به خوبی انجام دهند.

خواص عسل آویشن بسیار زیاد است. و در میان انواع عسل یکی از عسل هایی است. که در درمان. (در عسل درمانی و در مواقعی هم استفاده پس از نیش درمانی. یا درمان به وسیله نیش زنبور عسل. مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله خواص آویشن و به پیرو آن. خواص عسل آویشن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

درمان تنگی نفس، درمان درد مفاصل، بهبود عادت های ماهیانه در بانوان. تقویت کننده مغز و اعصاب. مناسب برای دردهای شکمی و دردهای رودوی. درمان گلودرد و کاهنده سرفه و ضد تشنج و صرع.تصفیه کننده بدن. درمان بیماری هیلیکوباکتر.خون ساز. غذای قلب و مغز.  آرامش بخش. درمان بیماری های گوارشی . تقویت سیستم ایمنی بدن . تقویت حافظه . ضد کم خونی و خون ساز . 

عسل گرما ندیده چیست

عسل طبیعی پس از برداشت از کندو حتما رس می بندد. ( شکرک میزند ) در باور مردم. عسل شکرک زده یعنی عسلی که شکر دارد. که این باور کاملا غلط و بی اساس است . متاسفانه برخی فروشندگان عسل. برای جلوگیری از شکرک زدن. عسل را تا ۷۰ درجه یا بیشتر حرارت می دهند که شکرک نزد .

اما حرارت زیاد باعث از بین رفتن. تمان خواص عسل و همه آنزیم ها و ویتامین ها و پرو تعین های موجود. در عسل می شود. و ماده ای به نام. هیدروکسی متیل فور فورال در عسل تشکیل می شود. که ماده ای بسیار سمی و سرطان زاست. بنا بر این بهتر است. عسل حرارت داده نشود. تا تمام خواص و اثر شفا بخشی عسل. حفظ شود. در کشور های پیشرفته و کشور های اروپایی عسلی. که هنوز شکرک نزده باشد. را اصلا نمی خرند. و حتما عسل را پس از شکرک زدن تهیه میکنند. زیرا از این مسله آگاه هستند. که عسل حرارت داده شده به جز ضرر. هیچ سودی برای انسان ندارد .

عسل تک گیاه چیست

عسل تک گیاه به عسلی گفته می شود که زنبور عسل از یک گیاه خواص تغذیه کرده و داخل کندو ذخیره کرده باشد اگر در نظر داشته باشیم که قالب منطقه یا یک دشت یک گیاه خواص باشد طبیعتا زنبور عسل از آن گیاه تغذیه میکند . عسل برحسب اینکه متعلق به کدام گل یا گیاه باشد به این دلیل که ترکیبات درونی آن گل و خواص دارویی آن متفاوت است خواص متعدد و گوناگونی خواهد داشت و به تبع نتیجه خاصیت دارویی آن نیز متفاوت خواهد بود بنا بر این هرعسل تک گیاه خواص دارویی و درمانی مختص به خود را داراست

بهترین موع مصرف عسل آویشن 

بهترین نوع مصرف هرنوع عسل در صبحانه است که تا آخر شب انرژی و قوت را تا آخر شب داشته باشیم . اما بهتر است برای اینکه عسل طبیعی زود تر وارد جریان خون شود و تمام خواص عسل طبیعی را در یافت کنیم تهیه شربت آب و عسل است نحوه درست کردن آب و عسل ابتدا یک قاشق غذا خوری عسل طبیعی را داخل یک لیوان آب ولرم سر خالی مخلوط می کنیم و آب دو عدد لیمو ترش تازه را به آن اضافه می کنیم سپس با چند تکه یخ شربت را خنک می کنیم .

دلیل اینکه عسل طبیعی را با آب ولرم مخلوط کنیم این است که عسل طبیعی به سختی در آب سرد مخلوط می شود ولی عسل طبیعی به راحتی در آب ولرم حل می شود . که البته یکی از راه های تشخیص عسل طبیعی از عسل بازاری این است که نباید عسل طبیعی به راحتی در آب سرد حل شود . معجون شربت آب و عسل و لیمو ترش یکی از بهترین و مقوی ترین معجون هایی است که برای کنترل و درمان بسیاری از بیماری ها پیشنهاد می شود . از جمله کاهش فشار خون . لاغری . تنظیم گردش خون . مفید برای قلب . غذای بیماران سرطانی … 

خواص درمانی عسل آویشن

اساسا عسل آویشن خواص ضد عفونی کننده بدن و سم زدا دارد. تصفیه کننده دستگاه گوارش بدن و میکرب کش بسیار قوی می باشد مخصوصا میکرب های معده .

درمان هلیکو باکتر با عسل آویشن

بیماری هلیکوباکتر در حقیقت از وجود میکرب هلیکوباکتر در معده نشعات می گیرد و سعی در تخریب مواد غذایی مفید می کند . اشخاصی که از این بیماری رنج می برند می توانند با مصرف روزانه ۳۰ الی ۶۰ گرم عسل آویشن در روز نسبت به درمان این بیماری اقدام کنند. بهترین روش برای درمان با عسل آویشن شربت آب و عسل و لیمو ترش تازه است. که پیشنهاد ما روزانه ۳ لیوان شربت است . قبل از هر وعده غذایی.

عسل آویشن خون ساز 

برای ساخته شدن هموگلبین خون. آهن و ویتامین b12 کافی ، باید فراهم باشد. عسل طبیعی از نظر عنصر آهن غذایی است. غنی از که با مصرف آن  سنتز هموگلبین و در نتیجه گویچه های قرمز خون افزایش می یابد.و در عسل درمانی نقش مهمی دارد . با افزایش همو گلبین در خون قدرت اکسیژن رسانی خون به بافت ها نیز بیشتر می شود. که این امر خود نتایج مفیدی را در سوخت و ساز و سلامت بدن به بار می آورد. بالا رفتن همو گلبین خون در اثر مصرف مرتب عسل با آزمایشات مختلف به اثبات رسیده است .

تصفیه بدن با عسل آویشن

عسل آویشن حاوی شماری از آنتی بیوتیک ها است. که با آن ها خاصیت ضد عفونی کنندگی پیدا می کند. همچنین عسل طبیعی آویشن با دارا بودن موادی چون تره بانتین. کافور و کاکوتی باعث آرامش ریه ها و تخلیه اخلات چرکی از ریه ها می شود. به علت دارا بودن این مواد. مصرف عسل آویشن به عنوان مکمل دارو ها یی که توسط پزشک تجویز شده است. برای بیماری های ریوی بسیار موثر است. ( عسل درمانی ) از آنجا که عسل یکی از مهم ترین غذا های انرژی زا است.

عسل درمانی در بیماری های گوارشی و عصبی

عسل طبیعی ماده ای است ملین و کمک کننده به هضم غذا ها. که مصرف کم و داعمی آن برای فعالیت طبیعی ، دستگاه گوارش توصیه شده است . عسل طبیعی با داشتن آهن و منگنز بالا به عمل هضم کمک میکند. و از ترشح اسید اضافی ممانعت می کند. همچنین عسل طبیعی با سایر خواصی که دارد به طور غیر مستقیم باعث تنظیم ترشح شیره معده می شود. و به عنوان یک مرحم موجب التیام زخم های معده می شود.

در واقع اثر التیامی عسل طبیعی روی زخم های معده . به علت ایجاد آرامش عصبی در فرد مصرف کننده عسل طبیعی است. زیرا بیشتر زخم های معده و اثنی عشر منشاء عصبی دارند. خواص لینت دهندگی و ضد میکر وبی عسل طبیعی باعث تقویت و تسهیل عمل دفع و لینت مزاج می شود و با عفونت ها مبارزه می کند . مصرف عسل طبیعی در حالت ناشتا و به خصوص به صورت محلول در آب برای بهبود زخم های معده و روده توصیه شده است .و انرژی آن به سهولت در اختیار بدن قرار می گیرد.

مصرف عسل آویشن

مصرف عسل آویشن توسط بیماران علاوه بر خواص دیگر عسل. باعث بالا بردن ذخایر انرژی بدن و افزایش قدرت مقاومت بدن در برابر بیماری ها نیز می شود . موارد مصرف ، عسل رقیق شده در آب جوشیده ولرم یا سرد. عسل رقیق شده در شیر و مخلوط عسل طبیعی و گلبرگ گل محمدی برای درمان  صرفه. گرفتگی صدا ، بیماری های عفونی ریه ، و سل ریوی ، سود مند است .

همچنین مخلوط یک استکان آب پیاز ، یک استکان سرکه و ۲ استکان عسل آویشن. به مقدار یک قاشق غذا خوری در هر دو ساعت. برای رفع سرفه ، گرفتگی صدا و بیماری های ریوی  و عسل درمانی ، موثر است .

عسل درمانی و کبد

عسل طبیعی به علت نقشی که در افزایش گردش خون در قلب و عروق. و در نتیجه ساختن همو گلبین بیشتر. اکسیژن رسانی بیشتر به بافت ها و سلول ها و افزایش قابلیت سوخت و ساز مواد غذایی دارد. کبد نیز به عنوان یک بافت بسیار فعال بدن در کار خود تقویت شده. و قدرت پالایش سموم در این عضو افزایش می یابد . دکتر شرمن ، موارد متعددی از نارسایی های کبدی و یک مورد یرقان را با تزریق عسل طبیعی درمان کرده است .

عسل درمانی در یبوست

عامل یبوست. کندی حرکات دودی روده است. وقتی غذا های جذب نشده در روده باریک برای دفع وارد روده بزرگ شود. چنانچه حرکات دودی روده بزرگ ضعسف باشد. مدفوع مدت بیشتری در آن باقی می ماند. و مقدار زیادی از آب آن از دیواره روده جذب می شود. و سر انجام با سختی و ناراحتی بسیار بیشتر دفع می شود . مصرف غذا های پر الیاف مانند : انواع میوه ها و سبزیجات شیر ، سوپ ، اش ، به همراه یک قاشق مربا خوری عسل طبیعی با هر نوبت غذا ، بهترین روش درمان یبوست است شیر و عسل طبیعی یک مسهل ملایم و خوب است.

مصرف عسل آویشن قبل از خواب

خوردن یک قاشق غذاخوری عسل آویشن در پیش از خواب باعث فعال سازی فیزیولوژی خواب و تجدید قوا می‌گردد. اطمینانی را فراهم می‌سازد که انرژی بهینه در طول ساعات بی‌غذایی شب برای مغز فراهم خواهد شد.

این استراتژی ساده جلوی وقوع استرس سوخت و سازی را در طول شب می‌گیرد. خطر همه‌ی انواع بیماری‌های سوخت و سازی و بیماری‌های مذکور در بالا را می‌گیرد. باعث بهبود یکپارچگی حافظه و یادآوری مطالب می‌گردد. با خوردن عسل خواب خوشی داشته باشید.

عسل آویشن از کجا برداشت می شود

عسل بر حسب این که متعلق به کدام گل باشد. به این دلیل که ترکیبات درونی آن گل و خواص درمانی آن متفاوت است. خواص متعدد و گوناگونی خواهد داشت. و به تبع نتیجه خاصیت درمانی آن نیز متفاوت خواهد بود. بنابراین عسلی که از گل و گیاه آویشن به دست می‌آید. خواص درمانی گیاه آویشن را نیز در خود دارد. منطقه رویش گیاه آویشن. در ایران دامنه‌های کوه البرز و سبلان، دشت‌های اطراف تهران. سبلان و دماوند است. و زمان برداشت این عسل. از کندوها  در بهار خواهد بود.

بخش زیادی از شهرت آویشن. به عنوان یک گیاه دارویی مربوط به خواص آن در بهبود سرفه است. اما خواص درمانی آویشن تنها محدود به این مورد نیست. و مواردی نظیر رفع مشکلات گوارشی. کمک به پاکسازی ریه ها. کاهش تعریق پا، رفع بوی بد دهان را نیز شامل می شود.

خواص آویشن برای سلامتی

کیفیت نامطلوب خواب اثر منفی قوی بر سیستم ایمنی بر جای می‌گذارد. نقش مثبت عسل آویشن در ارتقای خواب ترمیمی، پایدارسازی قندخون کاملا مشخص است. فراهم آوردن انرژی برای فرد در طول مدت بی‌غذایی شبانگاهی. که به چه علت این ماده چنان آثار فیزیولوژیک توانمندی. بر سیستم ایمنی بر جای می‌گذارد.

عسلی که درست پیش از خواب خورده شود. آزاد شدن ملاتونین در مغز را افزایش می‌دهد. مشخص شده است که ملاتونین اثر محرک بر روی عملکرد ایمنی دارد. همچنین ملاتونین به عنوان هورمون ضد استرس قوی شناخته می‌شود.

هنگامی که در حین خواب از ذخیره‌ی گلیکوژن کبد. انرژی پایداری در اختیار مغز قرار می‌گیرد. استرس سوخت و سازی حذف یا کاهش می‌یابد. و تولید ملاتونین افزایش می‌یابد.

استانداردترین روش برای تجدید اندوخته‌ی کلیگوژن کبد. از پیش از خواب عسل است. نه تنها این ماده وضع خواب را بهبود می‌بخشد. عملکرد سیستم ایمنی نیز بهبود خواهد یافت.

استفاده از عسل آویشن برای آرامش و داشتن خوابی راحت

از دیدگاه جامعه شناختی، ما در حال تجربه‌ی همه‌گیری مدرن پیری هستیم. کل شمار افراد بالای ۶۰ سال در جهان به سرعت در حال نزدیک شدن به مرز یک میلیارد نفر است.

بخش عمده‌ای از جمعیت کهنسالان دچار مشکلات و بیماری‌هایی هستند. به طوری که دلیل اصلی آن حاصل کم‌ خوابی در شب‌های پی در پی است. نتیجه‌ی این رویداد فعال شدن فیزیولوژی استرس و التهابی است. منجر به افزایش خطر بیماریهای قلبی، بیماری قند، چاقی، افسردگی، از دست دادن حافظه، بیماری آلزایمر می‌شود.

افزایش هنگفت هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی برای خانواده‌ها، دولت و بخش خصوصی بیمه‌های اجتماعی می‌گردد. این واقعیت را ممکن است به سهولت با استراتژی ساده‌ی بهبود انرژی رسانی
به مغز در طول شب واژگونه ساخت.

یک تا دو قاشق غذاخوری عسل که پیش از خواب مصرف گردد کیفیت خواب را افزایش می‌دهد. فیزیولوژی تجدید قوا را تسهیل و ا سترس سوخت و ساز مزمن و تورم را کاهش می‌دهد.

این استراتژی کم هزینه، کارآمد، عاری از خطر می‌تواند بهبود عمده‌ای در تندرستی و بهزیستی جوامع کهنسالان در سراسرجهان پدید آورد.

 

آویشن و سلامت قلب

ترکیب غنی از آنتی اکسیدان‌ها. مواد معدنی و ویتامین‌ها در آویشن. دارای تاثیرات کوچک بی شماری بر روی سلامت قلب هستند. اما پتاسیم و منگنز موجود در آن بسیار مهم است.پتاسیم یک گشادکننده عروق است.این ماده با شل کردن عروق خون و کاهش فشار خون. می‌تواند فشار موجود بر روی سیستم قلبی عروقی را کاهش دهد. جلوگیری از تصلب شرایین و اجتناب از سکته مغزی.حملات قلبی. و بیماری عروق کرونر قلب.می‌تواند عمر فرد را افزایش دهد.

خواص عسل آویشن (کاربردهای دارویی)
  • استفاده از عسل آویشن برای درمان. سرفه و گلودردهای ناشی از سرماخوردگی در فصل پاییز مفید است.
  • مصرف این عسل باعث کاهش درد قاعدگی می‌شود و با مصرف روزانه این عسل در روزهای قاعدگی می‌توان تا حد زیادی بر دردهای شکمی ناشی از قاعدگی غلبه کنید.
  • عسل آویشن باعث افزایش آرامش و تسکین اعصاب شده و مقوی مغز و اعصاب است.
  • درمان تنگی نفس از دیگر فواید مصرف این عسل است.
  • استفاده از عسل تشکیل شده از گیاه آویشن برای درمان دردهای مفصلی و تسکین دردهای شکمی و روده مفید میباشد.
  • این عسل ضد صرع و تشنج است.
  • عسل آویشن یکی از چند عسل معرفی شده برای افراد دیابتی است که مصرف آن برای این گروه بیخطر خواهد بود.