موم زنبور عسل چیست زنبور عسل برای ذخیره عسل وگرده گل و پرورش برادران و خواهران خود. و برای ادامه بقاء خود موم بافی می کند. موم بافی زنبور عسل.

حجره ها یا سلولهای شش ضلعی مرتب و یک دست کنار همدیگر میباشد. گویی بزرگترین مهندسان و معماران جهان آن را طراحی کرده اند. زنبور عسل پس از آنکه در کندو تولد یافت و پا به جهان هستی گذاشت. پس از ۱۲ روز از غده های زیر شکمی خود موم ترشح می کند .  زنبور عسل از ۸ غده زیر شکمی خود موم را ترشح می کند. وبه اصطلاح موم بافی می کند. یک فروند زنبور عسل در طول حیات خود حدودا یک اپسیلون موم ترشح میکند.
و برای تولید ۱ کیلو موم زنبور عسل حدودا ۱۲۵۰۰۰۰ فروند زنبور عسل نیاز است.

موم زنبور عسل چیست? و چه کاربردی دارد

زنبورداران چگونه موم زنبور عسل را تصفیه میکنند

 

بستگی به هر شهر با هر آب و هوایی، پس از آ خرین برداشت عسل. از کندو که پس از آن زنبوران عسل به خواب زمستانی می روند. اصطلاحا به خواب زنبور عسل خوشه گفته می شود. تمام شهد عسل های داخل موم را به روش های مختلف جدا میکنند. ودر حلب یا دبه های پلاستیکی میریزند. و عسل های بدون موم را برای فروش به بازار انتقال می دهند. حالا تمام قاب ها بدون عسل هستند. و فقط موم هست (موم خالی بدون عسل را پوکه مینامند ) ابتدا. پوکه ها را از کادر چوبی جدا کرده و در یک دیگ آب جوش میریزند. موم زنبور عسل در دمای ۶۳ درجه به نقطه جوش میرسد.

 باید دقت داشت موم به نقطه جوش نرسد. همین که به نقطه جوش رسید باید اجاق گاز را خاموش کرد. موم ها در آب جوش
تبدیل به مایعی غلیظ شده اند.
 سپس با استفاده از یک دستگاه پرس موم که متشکل شده از دو صفحه عمود. یا دو صفحه افقی که بین این ۲ صفحه یک گونی نخی تمیز قرار دارد. با پارج یا ملاقه موم مایع را داخل گونی ریخته و پرس میکنند.

با این کار تمام تفاله ها و یا برخی مواد نا خالص داخل گونی می ماند.
و موم زنبور عسل خالص تصفیه شده در قالبی که زیر دستگاه پرس گذاشته اند ریخته میشود. پس از گذشت چند ساعت موم تصفیه شده داخل قالب میبندد و جامد می شود. که اصطلاحا به موم تصفیه شده کلوخ گفته می شود.

موم زنبور عسل چیست? و چه کاربردی دارد

چگونه موم زنبور عسل آج میشود یا به برگه موم تبدیل می شود :

در اوایل بهار که زنبور عسل از خوشه بیرون می آید و تخم ریزی ملکه شروع می شود. زنبورداران موم های کلوخ خود را به یک کارگاه آج موم کنی میبرند. تا موم کلوخ ورق شود. یا به اصطلاح آج شود. دستگاه موم آج کنی متشکل شده از دو غلتک حدودا یک متری با طرح شش ضلعی برجسته. کلوخ ها را کمی حرارت میدهند تا دوباره تبدیل به موم مایع شوند.

 و داخل مخزن دستگاه ریخته میشود. شیر مخزن طوری طراحی شده که موم مایع شده وسط غلتک ها میریزد. موم مایع به محض اینکه با هوای محیط مخلوط شد وبا غلتک های نسبتا خنک برخورد کرده.
سریعا جامد میشود ودستگاه آج موم آنها را ورق میکند.
 و چون غلتک ها شش ضلعی های به هم چسبیده هستند. (طرح موم زنبور عسل ) روی ورق ها نقش می بندد که اصطلاحا ورق موم یا برگه موم گفته می شود. ضخامت برگه موم ۱ میلی متر است. (کمی کلفت تر از ورق آ ۴ ) برگه موم ها که به اندازه استاندارد. بریده شده است آماده چسبیدن در وسط قاب است .

موم زنبور عسل چیست? و چه کاربردی دارد

برگه موم زنبور عسل چیست

با ورود کندو های لانگستروت ( کندو های فعلی ) به کشور. فن آوری آن هم وارد کشور شده. به این صورت که کندو های فعلی متشکل شده از یک جعبه مستطیل شکل خالی. با ۱۰ قاب
برای ذخیره عسل است.
 که بایستی در وسط هر قاب عسل یک برگه موم زنبور عسل بچسبانیم. تا زنبور های عسل روی برکه موم موم بافی کنند و عسل ذخیره کنند . برگه موم های از قبل آماده شده را توسط موم دوز به وسط کادر دوخته میشود. و به داخل کندو زنبور عسل انتقال داده می شود. تا زنبور عسل در آن کادر موم بافی را شروع کند. تمام موم های قاب عسل را خود زنبور عسل می بافد. و به تجربه شخصی عرض میکنم. امکان تقلب در موم زنبور عسل و عسل با موم وجود ندارد. و نمی شود عسل با موم را تقلبی ساخت .

موم زنبور عسل چیست? و چه کاربردی دارد

خواص دارویی موم زنبور عسل

 

موم زنبور عسل در بدن انسان هضم نمیشود. و پس از مصرف موم زنبور عسل از بدن دفع می شود. تنها موجودی که دستگاه گوارشش موم زنبور عسل را حضم میکند. پروانه کرم موم خوار است. که یکی از دشمنان موم زنبور عسل به حساب می آید. اما موم زنبور عسل حاوی مقادیر زیادی فیبر است. که میتواند با عبور از دستگاه گوارش انسان برای بدن مفید باشد. از عمده خواص درمانی موم زنبور عسل می توان به.

  • درمان سینوزیت 
  • زکام اسپاسمی 
  • ناراحتی های تنفسی 
  • ورم معده  اشاره کرد 
  • موم زنبور عسل به عنوان باکتری کش عمل میکند. و در درمان بیماری های پوستی
    به عنوان نوعی قارچ کش استفاده می شود.
     مصری های باستان از موم زنبور عسل برای موم یایی کردن مردگان خود استفاده می کردند .

موم زنبور عسل چیست? و چه کاربردی دارد

دشمن اصلی موم زنبور عسل

اصلی ترین دشمن موم زنبور عسل پروانه کرم موم خوار است. که اگر موم زنبور عسل را در یک جای گرم نگهداری کنیم. بعد از چند روز کرم پروانه موم خوار به سراغ موم زنبور عسل
می آید.
 و چنان خسارتی به موم می زند که حتی نمی شود موم را تصفیه کرد . معمولا زنبور دار ها برای نگهداری طولانی مدت موم زنبور عسل آنها را تصفیه می کنند. و به صورت کلوخ میتوانند سالها نگهداری کنند.

 موم زنبور عسل، موم های بدون عسل (پوکه ها ) را در جای خنک یا سرد میتوان تا یک سال هم نگهداری کرد. اما بهترین شیوه نگهداری موم زنبور عسل به صورت کلوخ می باشد. پوکه دارای گرده گل که هنوز تصفیه نشده می تواند عامل اصلی وجود کرم پروانه موم خوار باشد .

موم زنبور عسل چیست ?و چه کاربردی دارد

 

پروانه کرم موم خوار

 

دشمن اصلی موم زنبور عسل کرم پروانه موم خوار است. که اگر موم یا پوکه قاب عسل را مدتی در هوای گرم. یا بالای ۲۰ درجه نگهداری کنیم. کرم پروانه موم خوار حتما به سراغ موم ها می آید. و از موم های باقی مانده تغذیه می کند. و تخم گذاری می کند. اگر در یک مکان مقدار زیادی موم زنبور عسل یا پوکه داشته باشیم حتما باید.

 در حفظ و نگهداری موم ها دقت کنیم. چون پروانه کرم موم خوار یک خطر جدی برای موم زنبور عسل شناخته می شود. دو در برخی موارد چنان ضرری به زنبور دار می زند. و تمام موم ها را تخریب می کند. که دیگر نمی توان آن ها را تصفیه کرد یا از آن ها استفاده کرد. تنها موجودی قادر است موم زنبور عسل را در دستگاه گوارش خود هضم کند. کرم پروانه موم خوار است . موم زنبور عسل در بدن انسان و در دستگاه گوارش انسان هضم نمی شود. و کلا دفع می شود.

موم زنبور عسل چیست ?و چه کاربردی دارد

 

موم زنبور عسل

زنبور عسل موم خود را از هشت سوراخ زیر شکمی خود ترشح می کند. و در موم بافی از آنها استفاده می کند. برای تهیه یک کیلو گرم موم. به یک میلیون و دویست و پنجاه هزار فروند زنبور عسل نیاز است. در داخل کندوی زنبور عسل قانون و قوانینی وجود دارد. که همگی از آن پیروی و اطاعت می کنند. و هر زنبور وظایف خود را به نحو احسنت اجرا می کند. معمولا زنبور عسل کارگر از سن دوازده روزگی شروع به. ترشح موم از غدد زیر شکمی خود می کند. و برای پرورش برادران و خواهران خود.
و ذخیره عسل و محصولات زنبور عسل به سلول های موم بافی شده احنیاج دارد.

 رمز موفقیت زنبور عسل. در پشتکار مدام و اجرای کار های گروهی است. زنبور عسل موجودی است که هیچ وقت نمی خوابد. و روز ها از گلها و گیاهان تغذیه می کند.
و در داخل کندوی زنبور عسل ذخیره می کند. و شب ها تا صبح شهد گلها را تبدیل به عسل می کند. شهدی که در کیسه عسلی زنبور عسل ذخیره شده. را شب هنگام از کیسه عسلی خود خارج کرده و دوباره آن را می خورد. و دوباره بالا آورده دوباره وارد کیسه عسلی خود می کند. و اینقدر این کار را انجام می دهد.
تا رطوبت احتمالی آن را گرفته و ماده ای شفا بخش. و نا شناخته از بدن خود به عسل اضافه می کند. که عسل طبیعی خاصیت شفا بخش پیدا کند.

موم زنبور عسل چیست ?و چه کاربردی دارد

 

دلیل موم های سیاه چیست

 

چرا برخی موم های زنبور عسل سیاه می شوند. سیاه شدن موم زنبور عسل چند علت می تواند داشته باشد. معمولا موم هایی که زنبور عسل به تازگی موم بافی کرده باشد. به رنگ روشن یا سفید است.  چون مومی که از غدد زیر شکمی زنبور عسل ترشح می شود. همگی به رنگ روشن هستند. و اگر در داخل کندوی زنبور عسل مدت بیشتری بماند. رنگ آن تیره یا سیاه می شود. به این دلیل که در داخل سلول های موم بافی شده گرده گل ذخیره می شود. و زنبور ملکه در هر یک از سلول های موم بافی شده تخم ریزی می کند.

 و اگر تخم آنها متولد شود و دوباره تخم ریزی کند. طبیعتا هر سلول شش ضلعی تیره تر خواهد شد. زنبور عسل ملکه معمولا از وسط هر قاب شروع به تخم ریزی می کند. و اگر به قاب های عسل دقت کنید. متوجه می شوید که معمولا وسط قاب های عسل تیره تر از کناره های قاب عسل می باشد. و به همین دلیل است که برخی موم ها تیره تر و برخی موم ها روشن تر هستند.

موم زنبور عسل چیست ?و چه کاربردی دارد

برخی از کار برد های موم زنبور عسل

امروزه به علت کم یابی و گرانی موم زنبور عسل . از نوع موم های حیوانی. گیاهی و معدنی یا موم های مصنوعی در صنایع مختلف استفاده می شود. با این حال در هر موردی که مر غوبیت موم زنبور عسل مورد نظر باشد. به ناچار از آن استفاده شود زیرا انواع دیگر موم مرغوبیت موم زنبور عسل را ندارند. به طور مثال شمع های تهیه شده از موم زنبور. به علت بالا بودن درجه ذوب آن خم پذیر نبوده و به راحتی و بدون دود می سوزد. در ساخت لوازم آرایشی مانند انواع کرم، رژ لب، روغن، پماد و غیره. از موم زنبور عسل استفاده می شود. همچنین در صنایع دارو سازی برای تهیه پماد ها کرم ها.

 

کاربرد های موم

 

پوشش قرص ها و کپسول ها در دندان پزشکی. برای ساختن قالب دندان. در واکس سازی در چرم سازی برای جلا دادن در کفاشی ها. برای موم کشی کردن نخ دوخت. در صنایع چسب سازی، آدامس سازی ،مواد ضد آب. جوهر یا مرکب چاپ ، کاغذ سازی و غیره از موم زنبور عسل استفاده می شود. در تمام صنایع فوق ذکر، موم مصرفی قابل باز یافت نبوده.

 و پس از مصرف از بین می رود و تنها در صنعت زنبور داری است. که نه تنها موم از بین نمی رود. بلکه با قرار دادن موم به صورت پایه شان در اختیار زنبور دار ها، زمینه تولید. بیشتر آن توسط زنبوران عسل فرا هم می شود. معمولا زنبور دار ها پس از گذشت چند سال. که از شان های بافته شده توسط زنبور عسل استفاده می کنند. و با انجام موارد تصفیه موم آن ها را تحویل کار خانه های های آج موم کنی داده و ورق مومی می گیرند .