زنبورداری یکی از قدیمی ترین شغل های دنیا است. و بهترین تفریح برای افراد علاقه مند در این حرفه می باشد.  تا حالا دیدید زنبورداری بیمار باشه . تاحالا دیدید زنبورداری بیماری صعب العلاج داشته باشه .

 امکان نداره چون نیش زنبور عسل. دارای انواع ویتامینها و پروتعینهایی است. که بدن ما به اونها احتیاج داره ولی در بدن ما تولید نمیشه. وهمزمان بدن طب سوزنی میشه. و زنبورداری  بهترین تفریح  است و نگران جا نباشید. حتی در پشت بام خانه میشه زنبور داری کرد.

چگونه زنبورداری را شروع کنیم

زنبور داری چگونه زنبور داری را شروع کنیم. زنبور عسل مدت ها قبل از انسان بر روی کره زمین حضور داشته. و زندگی می کرده است. میلیون ها سال پیش که موجودات عظیم الجثه ای بر روی کره زمین زندگی می کردند.زنبور عسل نیز جثه درشت تری داشته و انفرادی زندگی می کرد. اما پس از گذشت سالها زنبور عسل نیز مانند.خیلی از موجودات روی زمین زندگی جمعی و زندگی اجتماعی را ترجیح داده.
و امروزه ما شاهد هستیم. که زنبور عسل برای ادامه حیات خود دسته جمعی زندگی می کنند .

حیوانات اهلی :

حیوانات زیادی مانند ، گاو ، گوسفند ، شتر ، اسب ، سگ و گربه هستند که اهلی شده اند.  و در کنار انسان ها زندگی می کنند. اما زنبور عسل هنوز اهلی نشده و وحشی است. البته ،درکشور های خارجی در، صنعت زنبور داری برای اصلاح نژادی زنبور عسل تحقیقات زیادی انجام گرفته.  و البته در این زمینه پیشرفت های قابل توجهی صورت گرفته است.  نژاد های مختلفی از زنبور عسل در سراسر جهان زندگی می کنند که هر کدام خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند. نژاد یک جمعیت را از زنبور ملکه آن جمعیت می توان شناسایی کرد. و زنبور داران می توانند. با استفاده از ملکه زنبور عسل ، داخل کلنی هر کاری انجام  دهند.

 مثلا اگر یک جمعیت زنبور عسل بره موم زیاد جمع می کنند. یا جمعیت ضعیف دارند. یا ملکه تخم ریزی کمی دارد و یا هر مشکلی که زنبور دار را ناراحت می کند. به راحتی می توان ملکه زنبور عسل آن کلنی را حذف کرد. و یک ملکه زنبور عسل با سلیقه خود زنبور دار به کلنی داد. با این روش می توان نژاد زنبوران جدید را عوض کرد. برای زنبور داری بهتر است. ابتدا مقعیت جغرافیای منطقه خود را سنجید. که کدام نژاد برای زنبور داری در منطقه شما خوب است و بهتر جواب می دهد .

کتاب خوانی :

مسُله بعدی ، خواندن کتاب است. کتاب های زیادی در باره زنبور داری منتشر شده  که می توان برای پیشبرد حرفه زنبور داری از آن ها استفاده کرد و به روز شد. معرف هر کلنی ، یا کندو ، ملکه آن است. ملکه مادر تمام زنبوران داخل کندو است.  و یکی از مهمترین بخش زنبور داری به شمار می رود .

بهترین زمان خرید کندو :

بهترین زمان خرید کندو ، در فصل زمستان و قبل از تخم ریزی ملکه می باشد. زیرا جمعیت واقعی آن کندو مشخص است. و می توانیم تشخیص دهیم که کندوی خریداری شده قوی است یا ضعیف . تشخیص قوی بودن کندو بستگی به جمعیت آن دارد که با قاب های داخل کندو شمارش می شود. داخل یک کندوی زنبور عسل ۱۰ قاب عسل وجود دارد.

ویک قاب که هر دو طرف آن را زنبور عسل پوشانیده باشد. یک قاب پر از زنبور شمارش می شود. هر چقدر قاب های عسل زنبور بیشتری داشته باشند. جمعیت آن کندو قوی تر است. مثلا اگر در زمستان ، که زنبوران عسل به خوشه رفته است ، هر دو طرف قاب ها پر از زنبور باشد. 
نشان می دهد کندو قوی تر و ضعیف تر است .

برای شروع :

برای اینکه بتوانیم زنبور داری کنیم حتما باید ۲ شخیصه را در خود پیدا کنیم .۱ حتما باید علاقه مند به حرفه زنبور داری باشید. زنبور عسل مانند نوزاد است. و باید حتما داخل کندو کنترل و برسی شود ، اگر علاقه دارید این کار را شروع کنید .

۲ نباید به نیش زنبور عسل حساسیت داشته باشید.  پس از نیش زدن زنبور عسل. محل نیش خورده کمی باد می کند و شاید تا چند روزی خارش داشته باشد.اما افرادی که به نیش زنبور عسل حساسیت دارند. پس ازگذشت چند دقیقه از نیش خوردن حالت سرگیجه. تهوع ، خون دماغ ، و از حال رفتگی شدید. به آن ها دست می دهد واگر خیلی زود به مراکز درمانی انتقال داده نشوند. حتی باعث مرگشان می شود.

 

چگونه زنبور داری را شروع کنیم زنبورداری برای تفریح

 

 

لوازمات اولیه زنبورداری :

برای شروع زنبور داری ابتدا وسایل کار آن را تهیه کنید. لباس زنبور داری با کلاه ، ترجیحا کلاه فضایی.  لباس زنبور داری یک تکه و دو تکه در بازار موجود است. و کلاه آن نیز به ۲ صورت است کلاه کاوویی و کلاه فضایی . لباس های یک تکه مانند لباس های خلبانان و تعمیر کاران خودرو یک تکه و یک دست است. 
حتی برخی از آن ها با کلاه فضایی موجود است. که برای جلو گیری از ورود زنبور به داخل لباس تهیه شده است.

دستکش زنبور داری ، چرمی یا پنبه ای :

در شروع زنبور داری برای اینکه زنبور عسل دست ما را نیش نزند. حتما باید از دستکش استفاده کنیم. اما زنبورداران حرفه ای از دستکش استفاده نمی کنند. و به نیش زنبور عادت دارند.

دودی

دودی برای این است که زنبور را از خود دور کنیم زیرا زنبور عسل از دود بدش می آید. و می توانیم تکه های چوب را داخی دستگاه دودی بریزیم و آتش بزنیم. و پس از سوختن ناقص چوب ها ، درب دودی را ببندیم و از آن استفاده کنیم.

اهرم

اهرم یکی دیگر از وسایل های زنبور داری است. که متشکل شده از یک میله آهنی  که هر دو طرف آن کج شده است. و برای اهرم کردن و بلند کردن درب کندو و قاب ها استفاده می شود.

کاردک

کاردک را برای تراشیدن قاب های دارای بره موم و موم بافی هرزه بافت می توان استفاده کرد.

برس نرم

در فصل برداشت ، برای فراری دادن و بیرون راندن زنبور روی قاب ها استفاده می شود. که مانند جارو است و در حقیقت زنبور ها را جارو می کند.

دارو خانه

یک جعبه کمک های اولیه را آماده می کنیم و دارو هایی که نیاز داریم را در آنجا قرار می دهیم.

موم دوز

کار موم دوز به این صورت است. که برگه موم های خریداری شده از بازار را با استفاده از موم دوز به وسط قاب ها می چسبانیم. تا زنبور عسل هرزه بافی نکند و در داخل قاب ها موم بافی کند.

سیم گالوانیزه

سیم گاوانیزه نیز در وسط قاب ها دوخته می شود. و برگه موم را بر روی سیم گالوانیزه قرار داده می شود. و با استفاده از موم دوز در وسط هر یک از قاب های عسل دوخته می شود.

قفس ملکه

قفس ملکه برای این است. که اگر یک کندو ملکه خود را از دست داد. ویا در نظر داشتیم  ملکه جدید به کندو معرفی کنیم. و یا تعداد زیادی ملکه داشتیم ، می توانیم از قفس ملکه استفاده کنیم. اساسا ملکه زنبور عسل یک غده زیر آرواره ای دارد که بوی ملکه از آنجا ساطع می شود. و زنبوران دیگر به بوی ملکه خود عادت دارند و اگر تمایل داشتیم ملکه را عوض کنیم.  باید با استفاده از قفس ملکه حد اقل ۲۴ ساعت ملکه جدید را داخل کندو بگذاریم. تا زنبوران دیگر با بوی ملکه جدید آشنا شوند .

نژاد های زنبور عسل در ایران :

معمولا در ایران زنبور داران از ۳ نژاد برای زنبور داری استفاده می کنند.
۱ – زنبور عسل نژاد بومی ایرانی { مدا }
۲ _ زنبور عسل غفقازی
۳ _ زنبور عسل نژاد ایتالیایی
که هر کدام از نژاد ها خصوصیات و نقاط ضعف و قوت مخصوص خود را دارند ،
و نمی توان یکی را بد و یا یکی را خوب توصیف کرد .

چگونه زنبور داری را شروع کنیم زنبورداری برای تفریح

 

خصوصیات زنبور عسل نژاد ایتالیایی:

اصل این نژاد در حقیقت از کشور ایتالیا به کشور ما آمده است. و خود را با آب و هوای ایران سازگار کرده است.  رنگ بدنشان زرد تا خیلی زرد است ، همه ساله در اواسط بهار به حد اکثر رشد می رسند.  و معمولا جمعیت خود را تا پاییز قوی نگه می دارند.
ولی زمستان های خیلی سرد را نمی توانند.  به راحتی تحمل کنند ولی در عوض می توانند. تابستان های خیلی گرم را تحمل کنند بسیار فعال هستند. و به قارت کندو های ضعیف نیز تمایل دارند.بچه دهی این نژاد کم است و نسبتا کمتر نیش می زنند. بیشتر با آب و هوای گرم سازگارند. از این رو بهتر است در مناطق کوهستانی از این نژاد استفاده نشود .

چگونه زنبور داری را شروع کنیم زنبورداری برای تفریح

 

 

زنبور عسل نژاد غفقازی :

همانطور که از نامش پیداست زاد گاه اولیه این نژاد از کوه های غفقاز و کشور گرجستان به ایران مجاجرت کرده اند. و خود را با آب و هوای ایران سازگار کرده اند. رنگ بدنشان اغلب خاکستری متمایل به قهوه ای مانند. کارنیکا و اغلب کمی رنگ زرد هم روی بدنشان مشاهده می شود. نسبتا آرام هستند. و از نیش زدن بی مورد احتراز می کنند. و ارجحیت نژاد غفقازی  طول خرطومشان است. که حدودا طول خرطومشان به ۶ یا ۷ می لی متر می رسد.
و می توانند به راحتی برخی گیاهان و گلها که شهد و دانه گلها کمی عمیق تر است را به راحتی بمکند.

معمولا کم بچه می دهند ولی خیلی زیاد بره موم را به داخل کندو حمل می کنند. طوری که بره موم ها را به قاب ها و کف کندو و حتی روی سقف می چسبانند. و در برخی موارد زنبور دار به سختی می تواند. کندوی خود را کنترل کند و زنبور داد.  حتما باید یک کاردک، برای تراشیدن بره موم های اضافی همراه خود داشته باشد.  هوای سرد زمستان را نسبت به نژاد ایتالیایی راحت تر تحمل می کنند. اما زمستان های طولانی و خیلی سرد را به زحمت تحمل می کنند.

چگونه زنبور داری را شروع کنیم زنبورداری برای تفریح

 

 

زنبور عسل نژاد بومی ، یا نژاد ایرانی (مدا )

کلمه مدا را از ماد ها گرفته اند زیرا اولین قومی که در ایران قبل از هخامنشی ها زندگی کردند.  ماد ها بودند به همین دلیل نام زنبور عسل ایرانی را مدا نامیده اند. رنگ بدنشان در قسمت شکم زرد متمایل به قهوه ای تیره و در سه حلقه اول شکمشان سیاه _ تیره است. بسیار نیش زن بوده و تمایل زیادی به بچه دادن دارند. و مصرف غذای زمستانیشان نسبت به ۲ نژاد ایتالیایی و غفقازی بیشتر است. بره موم جمع می کنند ولی نه به اندازه نژاد غفقازی. در اول بهار و اواسط بهار رشد خوبی دارند دارند. تمایل زیادی به غارت از کندو های ضعیف دارند.

علت نیش زن بودنشان به این دلیل است. که هیچ فعالیت علمی برای بهتر کردن نژادشان و اصلاح نژادی صورت نگرفته. امروزه برای بهتر شدن نژاد یک گونه یا جانور محققان می توانند. برخی از خصلت های بد یک نژاد را حذف و خصوصیات خوب را جایگزین آن بکنند.

چگونه زنبور داری را شروع کنیم زنبورداری برای تفریح

 

 

زنبور نژاد کارنیکا :

زنبور نژاد کارنیکا که چند سالی است وارد. کشور شده یکی از نژاد های برتر در صنعت زنبور داری به شمار می رود. و در خوب بودن نژاد کارنیکا هیچ کس شکی ندارد عملا بسیار آرام هستند. 
و خیلی کم نیش می زنند. بچه کم می دهند و گاهی اوقات اصلا بچه نمی دهند.  قدرت تخم ریزی بالایی دارند.

و در بهار خیلی زود به اوج جمعیت خود می رسند. زنبور عسل نژاد کار نیکا تمرکز خود را بیشتر در جمع آوری عسل می گذارد. 
و به جرات می توان گفت محصولی که نژاد کارنیکا میدهد چند برابر نژاد ایرانی و نژاد ایتالیایی و غفقازی است. و برخی از زنبور داران از این نژاد برای برداشت عسل طبیعی و محصولات زنبور عسل استفاده می کنند.