طریقه مصرف بره موم یا PROPOLIS بره موم را زنبور عسل از صمغ و رزین برخی گیاهان و درختان جمع آوری میکند و خاصیت ضد عفونی کنندگی

دارد معمولا بیشترین بره موم در ورودی کندوی زنبور عسل یافت می شود. چون زنبور عسل پس از ورود به کندو از روی بره موم عبور میکند. و با این روش . دست ها و پاهای خود را ضد عفونی کرده،  بعد وارد کندو می شود. اگر زنبور عسل ملکه بخواهد. درون سلول موم بافی شده تخم ریزی کند. حتما بایستی قبل از تخم ریزی. داخل حجره موم بافی شده را با بره موم ضد عفونی کنند. بعدا ملکه تخم ریزی کند.  دانشمندان در سالهای اخیر تحقیقات زیادی روی این محصولزنبور عسل  انجام داده اند. تا از خاصیت دارویی آن  بیشتر بدانند. بیشترین تبلیغات روی بره موم در کاهش. اثرات شیمی درمانی و پرتو درمانی و کنترل سرطان می باشد .

در حقیقت کلمه پروپلیس، یک واژه یونانی است. که  اشاره به  پلیس بدن دارد. یعنی هر ماده ای که از خارج وارد بدن می شود پروپلیس. خود را به آن مکان نزدیک کرده و اثرات خود را بر جا می گذارد.  بیش از ۳۰۰ عنصر شیمیایی. متعلق به فلاونوئیدها، ترپن ها و اسید فنولیک. در پروپولیس شناسایی شده است. علاوه بر این، ترکیب شیمیایی آن به موقعیت. جغرافیایی، منشاء گیاه شناسی و گونه های زنبور عسل. مربوط می شود. با توجه به فعالیت ضد میکروبی و ضد التهابی آن. برنج و ترکیبات آن تمرکز بسیاری از آثار است. با این حال، در حال حاضر شناخته شده است. که پروپولیس نیز دارای خواص بازسازی است. ارسطو دانشمند یونانی. برای اولین بار بره موم را  پروپلیس نام گذاری کرد. و از آن زمان به بعد در کشور های اروپایی به بره موم پرو پلیس می گویند. 

نقش بره موم در داخل کندوی زنبور عسل

بره موم را زنبور عسل از صمغ گیاهان و درختان جمع آوری می کند. و در داخل کندوی زنبور عسل نقش الکل را ایفا میکند . معمولا بره موم در ورودی. کندو {نزدیک سوراخ پرواز } مشاهده می شود. بره موم یا PROPOLIS  داخل کندوی زنبور عسل. دارای اثرات ضد میکربی و ضد عفونی کنندگی می باشد. زنبور عسل این حشره تمیز. بره موم را در بدو ورودی کندو. یعنی جایی که زنبوران عسل ورود. وخروج می‌کنند، نگهداری می‌کند.

 زنبورهایی که از خارج کندو وارد می‌شوند. دست‌ها و پاهای خود را آغشته به بره موم می‌کنند.با این عمل زنبور عسل که از دشت و صحرا برمی‌گردد. که احتمالا حاوی آلودگی‌های مختلف است. دست‌ها و پاهایش را با بره موم ضد عفونی می‌کند.البته جاهایی که زنبور ملکه تمایل به تخم ریزی دارد. قبل از تخم ریزی حتما باید با بره موم ضد عفونی شود. بعدا ملکه در آن سلول تخم ریزی می‌کند.

جمع آوری بره موم

افزایش علاقه به پتانسیل بهبودی. محصولات طبیعی، با توجه به در دسترس بودن. و کم هزینه این محصولات وجود دارد. پروپولیس. یا بره موم حاوی تعداد زیادی ترکیبات است. که برخی از اثرات بیولوژیکی را که در فرایند. شفا استفاده می شود. و به طور گسترده ای در درمان های محلی مورد استفاده قرار می گیرد. پروپولیس یک نام عمومی. از مخلوطی از مواد رزین است. که توسط زنبور عسل از قسمتهایی از گیاهان، جوانه ها جمع شده است. جمع آوری شده است.

منابع اصلی پروپولیس. عبارتند از صنوبر، بید، توس، درختچه توسکا. راش، درختچه، و درختچه شاه بلوط. یک کلنی  زنبور عسل. قادر به جمع آوری ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم پروپولیس. ( بره موم ) در یک سال است. با این حال، برخی از کلنی ها کمتر. از آن جمع می شوند.  ارسطو کلمه propolis را از واژه یونانی. pro (قبل) و polis (city)، یعنی. قبل از شهر یا مدافع شهر یاد کرده است. ارسطو دانش قابل توجه. و دقیق از پروپولیس را نشان داد. شواهد جدید نشان می دهد. که پروپولیس در کلنی های زنبور عسل ممکن است. نقش شایسته ای در ایمنی سطح کلونی ها داشته باشد. نه از دفاع مستقیم علیه انگل ها و بیماری های دیگر.

تاریخچه بره موم یا پروپولیس

سابقه طولانی پرورش زنبور عسل منجر به استثمار محصولات زنبور عسل و خواص مطلوب پروپولس و کاربرد آن در بسیاری از فعالیتهای انسانی شده است. پروپولیس یا بره موم  به اندازه تاریخ عسل قدیمی است و انسان آن را برای تمام  سنین استفاده می کند. امروزه سابقه طولانی استفاده از پروپولیس در درمان های داخلی و محصولات شخصی ادامه دارد سوابقی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از پروپولیس توسط مصری های باستانی، ایرانیان و رومی ها برای رفع بسیاری از بیماری ها و به عنوان یک ماده “شستشو دهنده” وجود دارد.

باور های مصری ها از  زنبور عسل  و محصولات زنبور عسل این حقیقت است که یکی از عناوین فرعون ها «زنبور عسل» بود. یهودیان باستان تزارینی (واژه ای عبری برای پروپولیس) به عنوان یک دارو شناخته شدند. بریلیوس توسط یونانی ها به عنوان ماده اولیه پلیتانووس استفاده شده است، عطر ترکیبی از پروپولیس، الیابانوم، استراکس و گیاهان معطر.

بره موم در ادیان

بقراط حکیم ،  پزشک یونانی، پدر علم پزشکی ، خواص درمانی بره موم  را شناخت علاوه بر این، رومی پلوینی سالمندان در تاریخ معروف طبیعی خود را در مورد خواص پروپولیس نوشت که نشان می دهد درک مفصل پروپولیس در زنبور. پلینی همچنین با افزودن رزین های درختی. مطالعات اخیر نشان داده است که رزین های خاص درخت مانند پروپولیس می توانند باکتری ها را از بین ببرند و از ترکیبات ارگانیک تخریب کنند.برخی از آلاینده ها مانند آفت کش ها، مس، آهن، منیزیم و حتی سرب و قیر (آسفالت) می توانند توسط زنبورها جمع آوری شوند و به پروپولیس اضافه شوند 

در قرون وسطی، پروپولیس موضوع بسیار محبوب نبود و استفاده از آن به عنوان پماد روی زخم ها تا حدودی فرا موش شد.  اما بعد ها توسط پزشکان و جراحان دوباره مورد استفاده قرار گرفت محصولات غیر شخصی غیر انتفاعی و یا داروهای کاربردی عبارتند از پروپولیس که در قرن ۱۷ میلادی در ایتالیا استفاده می شود. امروزه، پروپولیس هنوز با ابزار آلات موسیقی در کازین برای ابزارهای رشته ای و در تعمیر سازهای آکواریوم استفاده می شود  پروپولیس حاوی ترکیبات فعال است که به منظور ترویج تکثیر سلولی یا آپوپتوز شناخته شده است. در میان آنها، اسید کافئیک، استر فنیل کافئیک، ARTEPILLIN C، کوئرستین، رسوراترول، گالانجین، Genistein است وجود دارد.

 

ویژگی های بره موم 

شهد و گرده، مواد اصلی جمع آوری شده توسط زنبور عسل، توسط نام گیاه شناسی آنها اشاره شده است. “پروپولیس” یک اصطلاح زنبور عاری است که مشتق گیاه شناسی ندارد. زنبورها می توانند از مواد مختلف برای “تولید” پروپولیس استفاده کنند و این مواد در گیاهان مختلف گیاهان تولید می شوند. این ها مواد هستند که به طور فعال توسط گیاهان و مواد خارج شده از زخم در گیاه ترشح می شوند مواد لیپوفیلیک بر برگ و جوانه های برگ، موش ها، لثه ها، رزین ها، لاکت ها و غیره.

در دماهای بالا، پروپولیس نرم، قابل انعطاف و بسیار چسبنده است. با این حال، هنگامی که سرد و به خصوص هنگامی که منجمد و یا در انجماد نزدیک، آن را سخت و شکننده می شود. اما برای برخی از نمونه ها، نقطه ذوب ممکن است تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد باشد. رنگ پروپولیس، بسته به منبع گیاهی آن، از سبز تا قهوه ای و قرمز رنگ متفاوت است. ترکیب پروپولیس و همچنین تغییر رنگ و عطر آنها با توجه به مناطق جغرافیایی.

خواص دارویی بره موم:

 

 • خاصیت ضد عفونی کنندگی 
 • ضد قارچی 
 • ضد ویروس
 • ضد التهابی
 • ضد سرطانی 
 • تقویت کننده سیستم ایمنی بدن 
 • کاهش فشار خون
 • سرما خوردگی 
 • آنفولانزا

می باشد،  و در طب سنتی در درمان بیماری های عفونی استفاده می شود. طبیعت بره موم گرم و خشک است. و به هیچ عنوان دارای عارضه جانبی نمی باشد.بره موم به شدت می تواند در درمان بیماری های قارچی و عفونی باکتریایی مفید باشد.

نقش بره موم در درمان سرطان

 

نقش بره موم در سرطان :

 

بره موم تنها آنتی بیوتیک فوق العاده قوی در طبیعت میباشد. و می توان بره موم را جایگزین آنتی بیوتیک های شیمیایی نمود.و همچنین ویروس ها و باکتری هایی که به آنتی بیوتیک های شیمیایی مقاوم هستن را از بین برد . با مصرف صحیح بره موم می توان گفت. مصرف این ماده،  بدون هیچ عارضه جانبی می باشد. ویتامین D داخل بره موم ۵۰۰ برابر بیشتر از مرکبات می باشد. بره موم سرشار از تمام ویتامین های شناخته شده در طبیعت می باشد. و دارای چهارده ماده معدنی لازم برای بدن است. و دارای مواد معدنی و

 • یتامین های A , b2 . B1. , 
 •  بیوتین
 •   آلبومین
 •   کلسیم
 •   منیزیم
 • آهن 
 • روی 
 •  سیلیس
 • پتاسیوم
 •   فسفر
 •   منگنز
 •   و شانزده نوع اسید آمینه می باشد.
 • اثرات ضد سرطانی
 • تاثیر مستقیم ضد سرطانی
 • افزایش ایمنی بدن
 • اثرات ضد التهابی
 • اثر ضد باکتری و ضد ویروسی
 • اثرات ترمیم بافت آسیب دیده
 • اثرات محافظت از شیمی درمانی
 • اثرات محافظت از پرتو درمانی

طریقه مصرف بره موم به صورت تصفیه نشده شاید ۳۰ % خاصیت آن  را دارا باشد. بهتر است بره موم را تصفیه کنیم. تا تمام خاصیت این ماده مفید را جذب بدن کنیم .

طریقه مصرف بره موم

طریقه مصرف بره موم به صورت خالص دو بار در روز به اندازه یک آدامس کوچک. ( ۳ تا ۵ گرم ) را به مدت ۱۰ دقیقه جویده. تا با آب دهان مخلوط شود. و سپس بلعیده شود. بهترین زمان مصرف بره موم ناشتا می باشد. رنگ های بره موم می تواند برای ما کلی پیام داشته باشد. معمولا بره موم هایی که به رنگ سبز و زرد هستند بره موم خالص تری نسبت به بره موم های تیره تر می باشد. یکی از اخلاقات بد زنبور عسل این است. که اگر در مکان هایی که نزدیک به شهر هستند. زنبور داری کنیم. زنبور عسل قیر های روی پشت بام ها و آسفالت جاده ها را به جای صمغ گیاهان جمع آوری می کند.

نقش بره موم در درمان سرطان

نحوه تصفیه بره موم :

 

برای تصفیه بره موم از دو حلال الکل وپروپیلن بیش از دیگر موارد استفاده می شود.البته الکل موثرترین و آسانترین محلول است . ولی پروپلین بیشتر در تهیه فراورده هایی مانند کرم و پماد استفاده میشود . برای ساخت عصاره با الکل : ۲۵۰ گرم بره موم و ۴ برابر الکل نیاز داریم. یعنی حدود ۱ لیتر. که اگر برای مصرف خوراکی بخواهیم حتما باید الکل غیر سمی باشد.


و البته بالا بودن خلوص الکل هم مهم است.
مثلا الکل ۷۰ درجه به بالا استفاده شود. ابتدا بره موم را از هرگونه آلاینده قابل مشاهده مانند قطعات چوب و غیره پاک کنید. بره موم را به قطعه های کوچکتر تبدیل کنید. (آسیاب بهتر است) بره موم ها را داخل یک شیشه تمیز بریزید. و روی آن الکل بریزید و در شیشه را محکم ببندید.  باید بره موم دست کم
به مدت ۱ هفته در الکل بماند.
و هر روز به طور مرتب ۱۰ دقیقه آن را تکان دهید. 

در طول این مدت شیشه را در جای تاریک و گرم بگذارید. البته محل نگهداری خیلی گرم نباشد. زیرا گرمای بیش از حد ممکن است بر میزان فلاونوءید تاثیر بگذارد.  پس از گذشت ۱ هفته. تا ۱۰ روز ابتدا با پارچه ای ریز بافت یا چای صاف کن صاف کنید. پس از تصفیه نخست مایع تصفیه شده را به مدت ۱ روز در یخچال بگذارید. و فردا ۱ بار دیگر با صافی ریزتر صاف کنید . مایع حاصله را در شیشه ای تیره رنگ تمیز بریزید. و دور از نور تابش مستقیم خورشید نگه داری کنید.

عصاره :


طریقه مصرف بره موم عصاره بره موم که تهیه کردید تاریخ انقضا ندارد.
و می توان سالها نگهداری کرد. بهتر است چند ساعت شیشه را با درب باز در هوای آزاد قرار دهیم. که اثرات و بوی الکل از شیشه خارج شود . در سالهای خیلی دور پزشکان و جراحان طب سنتی. از این ماده به عنوان ضدعفونی کننده در جراحی ها استفاده می کردند. اما با ورود طب جدید و آنتی بیوتیک های جدید. مردم و پزشکان تمایلی به استفاده از این ماده نداشتند.

تا اینکه در سالهای اخیر به مدد اساتید برجسته کشور. و آگاهی رسانی در مورد محصولات زنبور عسل. دوباره مردم به استفاده کردن از دارو های طب سنتی و محصولات زنبور عسل رو آوردند.
و البته که محصولات طبیعی و سنتی خیلی بهتر است از دارو های شیمیایی و مواد شیمیایی، چرا که نسبت به دارو های شیمیایی از عوارض کمتری برخوردار هستند. یا اصلا عوارض جانبی ندارند. از این رو برای پیش گیری و درمان انواع بیماری ها
و تقویت سیستم ایمنی بدن بهتر است. از دارو های طبیعی استفاده شود.

طریقه مصرف بره موم به زبان ساده تر

طریقه مصرف بره موم در سالیان دور بیشتر مصارف پزشکی داشت و برای ضد عفونی زخم ها و جراحی ها استفاده می شد.طریقه مصرف بره موم امروزه به صورت عصاره و طریقه مصرف بره موم به صورت خالص در دست رس می باشد طریقه مصرف بره موم