عسل خام به عسلی گفته می شود که پس از برداشت از کندو به هیچ عنوان حرارت ندیده باشد. و پس از مدتی رس بزند ( شکرک ) بزند.

تنها عسلی که دارای خواص دارویی است. عسل خام است .که اصطلاحا به عسل گرما ندیده گفته می شود. گرما دادن  یا حرارت دادن به عسل طبیعی باعث می شود. تمام خاصیت عسل طبیعی از بین برود. که متاسفانه برخی فروشندگان عسل طبیعی برای جلو گیری از شکرک زدن عسل به آن ها حرارت مید هند.

اگر به عسل طبیعی حرارت داده شود. تا سالها شکرک نمیزند و همیشه به صورت مایع شفافی باقی می ماند.

عسل خام نگهداری عسل طبیعی بعضی از عسلها زود تر شکرک میزنند. و بعضی از عسلها دیر تر.مثلا عسل کنار یا سدر که از جنوب ایران برداشت می شود. حدودا ۱ سال طول میکشد تا شکرک بزند.ولی مثلا عسل جعفری چند روز پس از برداشت شکرک میزند. و این اتفاق هیچ ربطی به طبیعی بودن و تقلبی بودن عسل ندارد.

متاسفانه بین مردم و اجتماع اینگونه جا افتاده. عسلی که شکرک بزند حتما شکر دارد. یا تقلبی است. شکرک زدن عسل دلیل بر تقلبی بودن عسل نیست. و این کار یک فعالیت کاملا طبیعی است.

برای جلو گیری از شکرک :

متاسفانه برخی افراد نا آگاه برای جلو گیری از شکرک زدن. عسل به عسل حرارت میدهند. عسل طبیعی که از کندو برداشت شده را در یک دیگ میریزند. و روی اجاق گاز میگذارند.تا عسل به نقطه ج.ش برسد. وقتی عسل به نقطه جوش رسید تمام خواص دارویی و درمانی عسل از بین میرود.

پس از حرارت دادن به عسل طبیعی:

 

 • ویتامینها  املاح معدنی
 • آهن
 •   آنتی اکسیدان ها
 • خاصیت شفا بخش بودن عسل
 •   همه و همه از بین میرد و به اصطلاح عسل میمیرد
 •   عسل به دست آمده دیگر زنده نیست که به داد درد هایمان برسد
 • شفا بخش باشد 
 • مقوی باشد 
 • او دیگر زنده نیست و مرده است 
 • و به هیچ دردی نمی خورد 
 • فقط مایعی شیرین و بی خاصیت شده است
 • اما تا سالها شکرک نمیزند
 • پس از حرارت دادن مستقیم به عسل زنده و عسل خام  ماده ای شیمیایی به نام هیدروکسی متیل فورفورال در عسل تشکیل می شود که ماده ای خطر ناک و سرطان زاست
 • البته عده ای هم در دیگ های ۲ جداره و ۳ جداره به عسل حرارت میدهند

[ ۲جداره در آب . روش پاستوریزه] که این عمل با حضورنماینده ماموران دامپزشکی وماموران غذا و دارو انجام می گیرد . همه این کارها به این دلیل هست که عسل در شیشه های بسته بندی شده شکرک نزند . چون در افکار عمومی اینگونه تعریف شده که عسل شکرک زده حتما شکر دارد.

مثال :

 

در جعبه های خرما اگر خرما را چند روزی در جای گرم نگه داریم. سپس در یخچال بگذاریم. و دوباره در جای گرم بگذاریم. میبینیم در کف جعبه خرما دانه های شکرک به وجود می آ ید. ما که در خرما شکر نریختیم اما شکرک زد. و این فعالیت کاملا طبیعی است. عسل زنده و عسل خام نیز به همین صورت می باشد. چون خود شکر هم یک محصول گیاهی است. و از چغندر قند به دست می آید. در حقیقت شکرک زدن عسل طبیعی نشان دهنده این است .که این محصول حرارت داده نشده است .

 

نکته جالب در مورد عسل خام :

در کشورهای اروپایی و کشور های پیشرفته. مردم عسل شکرک زده را میخرند. و مصرف می کنند. زیرا از از این موضوع آگاهندکه عسل زنده و خام چیست.  عسل طبیعی پس از برداشت از کندوی زنبور عسل حتما شکرک می زند. و اگر داخل شیشه های بسته بندی شده رس نبسته باشد. آن عسل را نمی خرند.

عسل خام وعسل زنده:

عسل خام به عسلی گفته می شود. که در برابر فعل و انفعالات فیزیکی.از خود عکس العمل نشان دهد همانند انسان. عسل زنده و عسل خام وقتی در جای گرم قرار داده شود. عسل خام شل و روان شود.و اگر عسل زنده و عسل خام  در دمای زیر صفر بگذاریم. عسل زنده و عسل خام سفت شده و زودتر شکرک بزند. مزه عسل زنده و عسل خام نباید به هیچ عنوان مزه سوختگی بدهد. اگر عسلی مزه سوخته داد. ما به این نتیجه می رسیم که این عسل.تحت حرارت شدید قرار گرفته و به اصطلاح زنبورداران سوخته است.و هیچ خاصیتی ندارد. در مقایسه با مربا شاید مربا خاصیت بیشتری داشته باشد.

آیا عسل طبیعی شکرک میزند :

رس بستن عسل یا بهتر بگوییم شکرک زدن عسل یک فعالیت کاملا طبیعی است.

تا زمانی که عسل در کندو میان زنبوران عسل قرار دارد. به دلیل اینکه دمای کندو حدودا ۴۵ درجه بالای صفر میباشد. شکرک نمیزند. اما پس از برداشت از کندو پس از مدتی شکرک میزند. و البته بستگی به گل و گیاهانی  دارد که زنبور از آن گل تغذیه کرده باشد . مثلا عسل کنار که برای منطقه جنوب ایران است. حدودا ۱ سال طول میکشه که شکرک بزند. اما عسلی مثل  عسل جعفری. چند روز پس از برداشت شروع به شکرک زدن میکند .

البته خدا را شکر امروزه  همه از این موضوع آگاهند.  ولی در سالهای گذشته عسل شکرک زده به عسل تقلبی گفته میشد. و اگر یک زنبوردار یا یک فروشنده عسل. عسلش شکرک میزد بین دیگران سر شکسته  و رسوا میشد .  فروشندگان عسل طبیعی برای اینکه از این اتفاق جلو گیری کنند. عسل را
در حدود ۷۰ درجه یا شاید.
 هم بیشتر حرارت داده و به نقطه جوش میرساندند .  که دراین حالت ، یعنی پس از حرارت زیاد به عسل. تا سالها بعد عسل طبیعی شکرک نمیزده.

اما یک مطلب مهم .

عسل طبیعی حرارت تا ۵۰ درجه را میتواند تحمل کند. اگر حرارت بیش از ۶۰ درجه به عسل داده شود. تمام خواص عسل و مواد معدنی . آنزیمها . ویتامینها. پروتعین ها . همه از بین میرود. و ماده ای به نام هیدروکسی متیل فور فورال در عسل تشکیل میشود. که این ماده بسیار سمی و خطر ناک است و گفته شده سرطان زاست.

عسل طبیعی.6 راه ساده برای تشخیص عسل طبیعی

عسل خام یا عسل زنده چیست

عسل خام یا عسل زنده به عسلی گفته میشود. که به آن عسل هیچگونه حرارتی داده نشده باشد. و با دستگاه سانتری فیوژ و یا به روش آفتابی. عسل طبیعی از موم جدا شده باشد. بدون کوچکترین حرارت. خاطر نشان میکنم این عسل {عسل زنده } شفا بخش است. و تمام خواص عسل واقعی را داراست.

عسل زنده در مقابل سرما و گرما از خود واکنش نشان میدهد. مثلا اگر در دمای زیر صفر قرار بگیرد زودتر شکرک میزند. ولی همین عسل را اگر ۷۰ درجه حرارت بدهیم. که شکرک نزند دیگر به هیچ دردی نمیخورد. و تمام آنزیم ها و وتامین ها و پروتعین های
خود را از دست می دهد.
 که اصطلاحا عسل مرده نامیده می شود.

بهترین روش خرید عسل

بهترین روش برای خرید عسل طبیعی خریدن عسل باموم میباشد. به چند دلیل   عسل با موم را نمیتوانند تقلبی بسازند.  خود مصرف کننده عسل را از مومش جدا کند. که مطمعن باشد که حرارت داده نشده . از نظر بهداشتی هم خیالش راحت است. که در چه ظروف و لوازم خدایی نکرده غیر بهداشتی نباشد .

عسل طبیعی.6 راه ساده برای تشخیص عسل طبیعی

نحوه جدا سازی موم از عسل طبیعی به روش خانگی :

ابتدا عسل را با استفاده از یک چاقوی تیز از کادر چوبی جدا کرده. و داخل یک آبکش بریزید. سپس آبکش را داخل یک ظرف بزرگتر بگذارید. طوری که شهد عسل از سوراخهای آبکش
به ظرف بزرگتر بریزد.
  کنار بخاری یا پشت پنجره و یا یک جای گرم قرار دهید.پس از چند ساعت کل شهد عسل از موم جدا میشود. (نوش جان )

عسل چند گیاه :

عسل چند گیاه یا به اصطلاح عسل چهل گیاه به عسلی گفته میشود. که زنبوردار کندوهای خود را در یک دشت. پر گل و انواع گیاهان خود رو و دارویی مستقر کند. و زنبوران عسل از آن گیاهان تغذیه کرده. و داخل شان های کندو ذخیره کنند. و زنبوران عسل از یک گیاه خاص تغذیه نکرده باشند. و از انواع گیاهان و گلها استفاده کرده باشند .

عسل تک گیاه چیست :

عسل تک گیاه به عسلی گفته میشود. که زنبوردار زنبوران خود را به دشت گیاه مدد نظر انتقال داده. و زنبورعسل  از آن گیاه خاص تغذیه کرده و در شانهای کندو ذخیره کند.

مثال : برای به دست آوردن عسل آویشن . زنبوردار بایستی زنبوران خود را به دشت آویشن انتقال داده. و هر روز به مدت ۱ هفته از گیاه آویشن به زنبوران خود بخوراند. پس از یک هفته زنبوران عسل به طعم و مزه گیاه آویشن عادت کرده
و نهایتا.
تا آخر فصل فقط از گیاه آویشن استفاده میکنند. در نتیجه عسل به دست آمده عسل آویشن نامیده میشود. که پس از برداشت طعم مزه و رنگ گیاه آویشن کاملا مشهود است.

عسل طبیعی.6 راه ساده برای تشخیص عسل طبیعی

رنگ عسل :

رنگ عسل طبیعی  میتواند  برای ما پیام داشته باشند. که به برخی از رنگهای عسل طبیعی اشاره میشود .

 • عسل طبیعی  با رنگ سفید معمولا اقاقیا
 • عسل طبیعی با رنگ روشن متمایل به طلایی بهار نارنج ، مرکبات  ،آفتاب گردان .
 • عسل گون معمولا زرد طلایی 
 • عسل کنار معمولا تیره
 • عسل چند گیاه زرد طلایی متمایل به تیره
 •  عسل آویشن معمولا قرمزمتمایل به عقیق .

البته به هیچ وجه نمیتوان گفت که عسل تیره بهتر است. یا عسل روشن. به این دلیل که هر گیاه، با هر رنگ از خواص دارویی برخوردار است. معمولا گیاهان تیره تر عسلهای تیره. و گیاهان روشنتر عسلهای روشنتر برخوردار میشوند. معمولا عسلهای برداشت بهاره روشنتر از عسلهای برداشت پاییزه میباشند.

عسل طبیعی.6 راه ساده برای تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی :

 

بهترین راه برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی. آزمایشگاه مواد غذایی میباشد. که برای تشخیص از ۱۱ آزمایش مختلف استفاده میشود. که میزان ساکارز ، گلوکز ، و از همه مهمتر
ماده ای به نام.
 هیدروکسی میتیل فورفورال که بر اثر حرارت دادن بیش از حد به عسل تشکیل میشود. که ماده ای سرطانزاست .

عسل طبیعی.6 راه ساده برای تشخیص عسل طبیعی

۶راه ساده  برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی:

 

۱] عسل تقلبی معمولا خیلی شل و رقیق است. و اگر در یک لیوان آب سرد یک قاشق عسل طبیعی بریزیم. و در یک لیوان آب سرد یک قاشق عسل تقلبی بریزیم کاملا مشخص میشود. عسل تقلبی به سرعت در آب حل میشود . ولی عسل طبیعی با غلظتی که دارد .کمی سخت در آب سرد حل میشود.

۲ ]عسل طبیعی را اگر از ظرفی به ظرف دیگر بریزیم درون عسل کلی حباب تشکیل میشود. ولی اگر عسل تقلبی دست ساز انسان را از ظرفی به ظرف دیگر بریزیم. اصلا حباب تشکیل نمیشود.

۳] مگس پشه ، انواع حشرات موزی از عسل طبیعی بیزار هستند. عسل طبیعی بعد از برداشت از کندو که اصطلاحا عسل زنده گفته میشود. از خود فرکانسهایی ساطع میکند. و حشرات موزی را از خود دور میکند. ولی عسل تقلبی و دست ساز انسان انواع حشرات را به سوی خود جذب میکنند.

تشخیص اسانس :

۴] شخیص اسانس ، ۱ قاشق غذا خوری عسل طبیعی را بر روی کف دست میریزیم. و به مدت چند دقیقه دست ها را به هم میمالیم طوری که عسل جذب دستها شود. اگر در عسل اسانس زده باشند، به سرعت بوی تند و تیز اسانس به مشام میرسد.

۵]  نحوه رس بستن (شکرک زدن ) اگر در ۲ ظرف جداگانه. عسل طبیعی و عسل تقلبی داشته باشیم. پس از مدتی رس میبندد یا به اصطلاح شکرک میزند. عسل طبیعی از پایین ظرف شروع به شکرک زدن میکند. و پس از شکرک زدن مانند کره  یا روغن حیوانی میشود. در صورتی که عسل تقلبی  پس از شکرک زدن احتمالی. مانند نبات و آب نبات سفت میشود. و با شکستنش به تکه های کوچکتر تبدیل میشود.

۶] مزه عسل طبیعی و عطر خاص عسل طبیعی باید. به طور خوش آیند در دهان احساس شود. و نکته بعدی به هیچ عنوان نباید. طعم عسل طبیعی مزه سوخه بدهد. اگر یک عسل مزه سوخته بده.  ما به این نتیجه میرسیم که این عسل بر اثر حرارت زیاد و غیر استاندارد. سوخته است و نه تننها خاصیت ندارد. بلکه سمی و بسیار خطر ناک است.

تشخیص های مرسوم

لازم به ذکر است راههای دیگر مانند. کشیدن عسل روی روزنامه که قطره قطره بشود. یا روش روی کبریت که عسل طبیعی روی کبریت روشن میشود. و چند آزمایش مرسوم همگی رطوبت عسل طبیعی را نشان میدهند. که معمولا عسلهای جنگلی و عسلهایی که در شمال ایران برداشت میشود. از رطوبت بیشتری نسبت به عسلهای کوهی و کوهستانی دارند.