عسل درمانی با محصولات زنبور عسل. بهترین نوع درمان و پیشگیری کننده انواع بیماری هاست. یکی از بهترین و تاثیر گذار ترین و البته ارزانترین راه های درمان است.

عسل درمانی

یکی از راه های پیشگیری و درمان عسل طبیعی است یا بهتر بگوییم عسل درمانی .می توانیم با استفاده از عسل طبیعی و عسل درمانی  در پیشگیری و درمان برخی بیماری ها اقدام کنیم. عسل طبیعی سرشار از انواع ویتامین ها و پروتعین ها و مواد معدنی مانند. کلسیم فسفر پتاسیم گوگرد سدیم کلر منیزیم … است. و نقش مهمی در عسل درمانی دارد. و در منابع علمی از این دسته ها با عناوین عناصر معدنی پر نیاز و یا عناصر معدنی پر مصرف یاد می شود.


دسته دوم از عناصر معدنی مورد نیاز بدن شامل عناصری است که در بدن انسان به مقدار جزیی یافت می شود .
 و مقدار نیاز بدن به آنها جزیی است .در منابع علمی از این دسته با عناوین عناصر کم نیاز یا عناصر معدنی کم مصرف یاد می شود. عناصر معدنی کم نیاز مانند مس . ید آهن . منگنز . روی . مولیبدن . و فلوعور است. البته نیاز جزیی بدن به این عناصر به معنی کم اهمیت بودن آن ها نیست و نقش مهمی در عسل درمانی دارد.

و چه بسا هر یک از عناصر این دسته اگر به همان مقدار جزیی مورد نیاز از طریق رژیم غذایی تامین نشود. بسیاری از واکنش های شیمیایی و بیو شیمیایی بدن مختل و علایم کم بود آن ها ظاهر می شود. عسل طبیعی حاوی مقادیر زیادی از این ویتامین ها و مواد معدنی است. و می تواند در پیشگیری و درمان و عسل درمانی و انواع بیماری ها مفید باشد.

عسل درمانی و روش های تغذیه سالم با عسل طبیعی

 

یک نکته در باره عسل طبیعی

عسل طبیعی را بهتر است از مراکز معتبر تهیه کنید و از اصالت عسل طبیعی مطمعن باشید. عسل طبیعی نباید به هیچ عنوان در معرض حرارت قرار بگیرد. برخی از فروشندگان و عرضه کنندگان عسل. عسل طبیعی را پس از برداشت از کندوی زنبور عسل داخل دیگ های پخت می ریزند. و حدودا ۷۰ درجه یا بیشتر حرارت می دهند که شکرک نزند و یا دیر تر شکرک بزند.

این عسل در عسل درمانی مفید نیست.

حرارت زیاد باعث می شود تمام مواد معدنی و ویتامین ها و پرو تعین های موجود در عسل طبیعی از بین برود. و ماده ای به نام هیدروکسی متیل فور فورال در عسل طبیعی شکل بگیرد یه این ماده بسیار سمی و خطر ناک است . اساسا عسل طبیعی پس از برداشت از کندو زنبور عسل را عسل خام و عسل زنده می نامند. و در عسل درمانی نقش مهمی را ایفا می کند. ولی پس از حرارت دادن به عسل عسل حرارت دیده یا عسل گرما دیده یا عسل مرده می گویند . و به درد عسل درمانی نمیخورد.

عسل درمانی و روش های تغذیه سالم با عسل طبیعی

عسل درمانی برای سرما خوردگی

بهترین روش مصرف ، عسل درمانی  عسل طبیعی آب عسل است. یعنی عسل را در آب حل کنیم که زودتر و بهتر از خواص عسل طبیعی بهره مند شویم. و بهتر است ۲ عدد لیمو ترش تازه به شربت آب و عسل اضافه کنیم. که بهترین غذا و یک ترکیب عالی. در عسل درمانی و برای از بین بردن انواع ویروس ها و باکتری ها و انگل ها می باشد .  شربت آب و عسل و لیمو ترش تازه در درمان سرما خوردگی بسیار مفید است. و یکی از ترکیبات عالی برای درمان و پیشگیری بیماری هایی مانند.

 • بهترین غذا برای افراد سرطانی .
 • کاهش فشار خون
 • تنظیم گردش خون منظم 
 • تنظیم ضربان قلب 
 • کاهش کلسترول 
 • تری گلیسیرین خون 
 • آرامش بخش 
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • خواب آور 
 • کاهش افسردگی و استرس 
 • از بین برنده عفونت روده و معده 
 • از بین برنده سنگ های کلیه .

عسل درمانی و روش های تغذیه سالم با عسل طبیعی

 

عسل درمانی برای بیماری های قلبی

قلب پر کار ترین عضله بدن است که از بدو تولد شروع به کار می کند و با خواب رفتن قلب. انسان و حیوانات به استراحت ابدی می پردازند. این عضله که در طول زندگی انسان هرگز استراحت ندارد. طبیعتا بیشترین مصرف انرژی را در بین تمام عضلات بدن دارد. انرژی مورد نیاز عضلات از طریق سوختن گلوکز داخل یاخته های بدن آزاد می شود. و عسل طبیعی منبع سرشار از گلوکز است. علاوه بر آن عسل طبیعی دارای آنزیم هایی است که قادر به تجزیه و انحلال چربی ها بوده. و لذا مصرف عسل طبیعی باعث می شود.

که علاوه بر تا مین انرژی فراوان برای تحریک و تقویت قلب.
چربی های داخل قلب و عروق تحلیل روند و به این وسیله باعث گشاد شدن عروق و رفع تنگی آن ها.
 افزایش جریان خون در قلب و عروق و تنظیم فشار خون می شود. و نقش مهمی در عسل درمانی دارد. و با چنین اثراتی طبیعتا از خطر بروز سکته قلبی کاسته شود .

عسل درمانی

وقتی سرعت جریان خون در قلب و عروق زیاد شود. مقدار همو گلبین خون افزایش می یابد. و این افزایش سبب جذب اکسیژن بیشتر در شش ها و در نهایت شادابی بیشتر. به علت اکسیژن رسانی بیشتر به سلول های بدن و دفع کار آمد تر مواد زاید آن ها می شود . این تو جیهات علمی ثابت می کند که مصرف عسل طبیعی در افراد سالم موجب طول عمر بیشتر قلب آن ها می شود. و در بیماران قلبی باعث تقویت عضله قلب و تشدید فعالیت آن می شود .

تقویت قلب با عسل درمانی

برای تقویت کار قلب و رفع تنگی عروق سه نوبت در روز ، هر نوبت ۳۰ گرم عسل طبیعی. را با آب مخلوط کنید و بنوشید. پس از اتمام ماه ششم ، دوره کمک درمانی و عسل درمانی قلب شما با عسل طبیعی تمام شده است. اما توصیه می شود که از آن پس نیز از مصرف عسل طبیعی غافل نشوید. و عسل درمانی را ادامه دهید. و دست کم یک روز در میان عسل درمانی را ادامه دهید و یک لیوان شربت آب و عسل که حاوی یک قاشق مربا خوری عسل باشد را بنوشید .

عسل درمانی و روش های تغذیه سالم با عسل طبیعی

عسل درمانی بر روی خون

برای ساخته شدن هموگلبین خون. آهن و ویتامین b12 کافی ، باید فراهم باشد. عسل طبیعی از نظر عنصر آهن غذایی است. غنی از که با مصرف آن  سنتز هموگلبین و در نتیجه گویچه های قرمز خون افزایش می یابد.و در عسل درمانی نقش مهمی دارد . با افزایش همو گلبین در خون قدرت اکسیژن رسانی خون به بافت ها نیز بیشتر می شود. که این امر خود نتایج مفیدی را در سوخت و ساز و سلامت بدن به بار می آورد. بالا رفتن همو گلبین خون در اثر مصرف مرتب عسل با آزمایشات مختلف به اثبات رسیده است .

عسل درمانی و روش های تغذیه سالم با عسل طبیعی

 

عسل درمانی در بهداشت چشم

اهمیت ویتامین a در حفظ سلامتی چشم از سایر وی تامین ها و مواد غذایی بیشتر است .  ویتامین a نقش مستقیم در باز ده کار چشم دارد. و کمبود آن در بدن علاوه بر کم شدن قدرت دید چشم. باعث شب کوری و در مراحل پیشرفته. خشکی قرنیه چشم و در نهایت کوری کامل می شود. بنا بر این هر نوع غذا که از ویتامین a سرشار باشد به حفظ سلامت چشم  و عسل درمانی. کمک موثری می کند.

عسل طبیعی سرشار از ویتامین هاست. و یکی از ویتامین های موجود. در عسل طبیعی ویتامین a می باشد. با مصرف مداوم عسل طبیعی می توانیم. از بروز مشکلات پیشگیری کنیم.
برای شستشوی چشم.
می توانیم. چند قطره عرق رازیانه را با  عسل طبیعی مخلوط کنیم. و به صورت قطره در چشم ها بچکانیم. مخلوط عرق رازیانه و عسل طبیعی در شستشو. و استریل کردن چشم ها مفید می باشد .

عسل درمانی و روش های تغذیه سالم با عسل طبیعی

 

 

عسل درمانی در بیماری های ریوی

عسل حاوی شماری از آنتی بیوتیک ها است. که با آن ها خاصیت ضد عفونی کنندگی پیدا می کند. همچنین عسل طبیعی با دارا بودن موادی چون تره بانتین. کافور و کاکوتی باعث آرامش ریه ها و تخلیه اخلات چرکی از ریه ها می شود. به علت دارا بودن این مواد. مصرف عسل به عنوان مکمل دارو ها یی که توسط پزشک تجویز شده است. برای بیماری های ریوی بسیار موثر است. ( عسل درمانی ) از آنجا که عسل یکی از مهم ترین غذا های انرژی زا است.


و انرژی آن به سهولت در اختیار بدن قرار می گیرد.
مصرف عسل طبیعی توسط بیماران علاوه بر خواص دیگر عسل. باعث بالا بردن ذخایر انرژی بدن و افزایش قدرت مقاومت بدن در برابر بیماری ها نیز می شود . موارد مصرف ، عسل رقیق شده در آب جوشیده ولرم یا سرد. عسل رقیق شده در شیر و مخلوط عسل طبیعی و گلبرگ گل محمدی برای درمان  صرفه. گرفتگی صدا ، بیماری های عفونی ریه ، و سل ریوی ، سود مند است .

همچنین مخلوط یک استکان آب پیاز ، یک استکان سرکه و ۲ استکان عسل طبیعی. به مقدار یک قاشق غذا خوری در هر دو ساعت. برای رفع سرفه ، گرفتگی صدا و بیماری های ریوی  و عسل درمانی ، موثر است .

عسل درمانی و روش های تغذیه سالم با عسل طبیعی

 

عسل در مانی در بهبود زخم ها

از آن جا که عسل طبیعی محیطی است از غلظت بالا. فشار اس موزی بالا ، اسیدی. حاوی چندین نوع آنتی بیو تیک. آنزیم های تجزیه کننده مواد پرو تعینی و طیف وسیعی از مواد غذایی ضروری مانند.

اید های آمینه. ویتا مین ها. مواد معدنی و غیره برای درمان زخم ها به خصوص زخم های عمیق. که در معرض عوامل عفونی کننده قرار دارند. باید حتما از موادی با قدرت میکرب کشی استفاده شود. همزمان برای عسل درمانی باید توانایی بدن برای ترمیم بافت های پاره شده یا بریده شده بالا رود تا بهبوودی زخم ها سریع تر انجام شود .

ضماد عسل طبیعی یا مخلوط عسل طبیعی و مواد توصیه شده قادرند. موجب درمان یا التیام زخم های کوچک شوند. مالیدن عسل خالص یا ترکیب ضماد هایی از دو قسمت عسل و یک قسمت. آرد گندم و یا دو قسمت عسل طبیعی و یک قسمت روغن ماهی  در التیام انواع زخم ها ، سوختگی ها و تب خال ، موثر است .

عسل درمانی و روش های تغذیه سالم با عسل طبیعی

 

عسل در مانی در سلامت دندان

ساکارز ( قند یا شکر معمولی ) چنانچه در دهان باقی بمانند. توسط باکتری ها به اسید لاکتیک تبدیل شده و باعث فرسایش دندان ها می شود . اما اگر به جای قند از عسل طبیعی استفاده شود. آنتی بیوتیک های آن مانع فعالیت این باکتری ها و تولید اسید لاکتیک شده و آسیبی به دندان ها نمی رسد. مالیدن ترکیب ضمادی از یک قسمت عسل طبیعی. و یک قسمت سرکه انگور به لثه ها و دندان ها موجب جرم گی و استحکام لثه ها و دندان ها می شود .

عسل درمانی و روش های تغذیه سالم با عسل طبیعی

 

عسل درمانی در بیماری های گوارشی و عصبی

عسل طبیعی ماده ای است ملین و کمک کننده به هضم غذا ها. که مصرف کم و داعمی آن برای فعالیت طبیعی ، دستگاه گوارش توصیه شده است . عسل طبیعی با داشتن آهن و منگنز بالا به عمل هضم کمک میکند. و از ترشح اسید اضافی ممانعت می کند. همچنین عسل طبیعی با سایر خواصی که دارد به طور غیر مستقیم باعث تنظیم ترشح شیره معده می شود. و به عنوان یک مرحم موجب التیام زخم های معده می شود.

در واقع اثر التیامی عسل طبیعی روی زخم های معده . به علت ایجاد آرامش عصبی در فرد مصرف کننده عسل طبیعی است. زیرا بیشتر زخم های معده و اثنی عشر منشاء عصبی دارند. خواص لینت دهندگی و ضد میکر وبی عسل طبیعی باعث تقویت و تسهیل عمل دفع و لینت مزاج می شود و با عفونت ها مبارزه می کند . مصرف عسل طبیعی در حالت ناشتا و به خصوص به صورت محلول در آب برای بهبود زخم های معده و روده توصیه شده است .

موارد توصیه شده

۱ مخلوط شیر و عسل طبیعی . برای تقویت عمومی بدن و کار دستگاه گوارش. ۲ حلوای آرد گندم ، عسل طبیعی و زعفران. برای تقویت کار معده.  ۳ مخلوط مساوی از عسل طبیعی و انجیر برای درمان زخم معده. ۴ شربت عسل در آب ولرم برای رفع درد و ناراحتی درد معده. ۵ گرد بالنگ با عسل طبیعی برای تقویت معده و روده.  ۶ مخلوط سیاه دانه و عسل طبیعی برای درمان نفخ معده و دستگاه گوترش.

عسل درمانی و روش های تغذیه سالم با عسل طبیعی

 

 

عسل درمانی و کبد

عسل طبیعی به علت نقشی که در افزایش گردش خون در قلب و عروق. و در نتیجه ساختن همو گلبین بیشتر. اکسیژن رسانی بیشتر به بافت ها و سلول ها و افزایش قابلیت سوخت و ساز مواد غذایی دارد. کبد نیز به عنوان یک بافت بسیار فعال بدن در کار خود تقویت شده. و قدرت پالایش سموم در این عضو افزایش می یابد . دکتر شرمن ، موارد متعددی از نارسایی های کبدی و یک مورد یرقان را با تزریق عسل طبیعی درمان کرده است .

عسل درمانی و روش های تغذیه سالم با عسل طبیعی

 

 

عسل درمانی در یبوست

عامل یبوست. کندی حرکات دودی روده است. وقتی غذا های جذب نشده در روده باریک برای دفع وارد روده بزرگ شود. چنانچه حرکات دودی روده بزرگ ضعسف باشد. مدفوع مدت بیشتری در آن باقی می ماند. و مقدار زیادی از آب آن از دیواره روده جذب می شود. و سر انجام با سختی و ناراحتی بسیار بیشتر دفع می شود . مصرف غذا های پر الیاف مانند : انواع میوه ها و سبزیجات شیر ، سوپ ، اش ، به همراه یک قاشق مربا خوری عسل طبیعی با هر نوبت غذا ، بهترین روش درمان یبوست است شیر و عسل طبیعی یک مسهل ملایم و خوب است.

عسل درمانی و روش های تغذیه سالم با عسل طبیعی

 

عسل درمانی در رماتیسم

هشت مثقال تخم ترب سیاه و هشت مثقال دانه خشخاش سفید. و شانزده مثقال عسل بدون موم را مخلوط کنید.  و آن را روی محل درد بمالید. و سپس آن را با یک پارچه تمیز ببندید. این عمل باعث کاهش درد می شود . زهر نیش زنبور عسل برای درمان رماتیسم مفید است. افراد مبتلا ، در صورت حساسیت نداشتن به زهر زنبور عسل می توانند. با تحریک زنبور روی محل درد ناک سبب نیش خوردن شوند .

علت مبتلا نشدن زنبور داران به رماتیسم ، وارد شدن مقادیری از زهر زنبور به بدن آن ها در اثر نیش خوردن مداوم است. همچنین این افراد با مصرف عسل طبیعی معمولا بدنی سالم تر از بقیه مردم و طول عمر بیشتری دارند .

عسل درمانی و روش های تغذیه سالم با عسل طبیعی

 

 

عسل درمانی در تسکین درد های مفصلی

عسل طبیعی به دلیل داشتن اسید فرمیک. داروی خوبی برای درمان بیماری های مفصلی و استخوانی است. مالیدن مخلوط مساوی از عسل طبیعی و گلیسیرین به محل کوفتگی. بهبود آن را تصریع می کند. خوردن جوشانده شلغم رنده کرده با عسل طبیعی ۳ استکان در روز. ویا خوردن جوشانده برگ زیتون با عسل طبیعی ۱ لیوان قبل از صبحانه و خوردن مخلوط مساوی از عسل طبیعی ، سرکه و آب انگور ۱ استکان قبل از صبحانه و ۱ استکان قبل از نا هار ، برای کاهش درد های مفصلی ، نقرس ، و درد دمل ها ، توصیه شده است .