محصولات کوپال فقط عسل طبیعی نیست. این مجموعه انحصارا در زمینه محصولات زنبور عسل فعالیت می کند. و  همه محصولات کوپال از زنبورستان این مجموعه برداشت می شود.

این مجموعه انحصارا در زمینه محصولات زنبور عسل فعالیت می کند و فقط و فقط تولیدات زنبورستان خود را عرضه می کند. محصولات کوپال شامل عسل طبیعی ، گرده گل ، ژل رویال، بره موم، می باشد. در مورد محصولات کوپال چقدر اطلاعات دارید.؟

محصولات کوپال فقط یک بار در سال برداشت می شود. و احتمال اینکه محصولات کوپال  تا برداشت بعدی تمام شوند بسیار زیاد است. و معمولا محصولات کوپال در فصل برداشت خود تمام می شود و همیشه موجودی کامل نداریم . ژل رویال یکی از محصولات کوپال است که به عنوان اکسیر جوانی معروف است . و معمولا در فصل بهار یا تابستان برداشت می شود. و پس از برداشت از کندو سریعا بسته بندی می شود و در دمای زیر صفر نگهداری می شود.

محصولات کوپال

عسل آویشن یکی دیگر از محصولات کوپال می باشد که معمولا در فصل بهار از قله سبلان و دماوند برداشت می شود.

عسل گون یکی دیگر از محصولات کوپال است زمان برداشت خرداد و مرداد ماه است و از دامنه قله سبلان برداشت می شود

عسل چهل گیاه یکی دیگر از محصولات کوپال است که دو بار در سال برداشت می شود یکی در بهار و دومی در اواخر تابستان که اصطلاحا عسل بهاره و عسل پاییزه می گویند

عسل رازیانه یا عسل مخصوص خانم ها یکی دیگر از محصولات کوپال زمان برداشت عسل رازیانه مرداد ماه است که خواص بی نظیری را داراست و بهترین عسل برای استفاده خانم ها است. و طرف داران زیادی بین خانم ها دارد

عسل کنار یکی دیگر از محصولات کوپال است منطقه برداشت خوزستان و معمولا آذر ماه برداشت می شود. قویترین عسل بین عسل های دیگر است.

عسل زنبور وحشی

عسل زنبور وحشی یکی دیگر از محصولات کوپال است و بهترین عسل مجموعه ما شناخته می شود . عسل زنبور وحشی به دست آمده از زنبور نژاد فلو را است . این نژاد تنها نژاد زنبور عسل وحشی است که در ایران زندگی می کند. عسل زنبور وحشی از کوههای مریوان کردستان و از خوزستان و برخی نیز از ییلاقات شمال کشور برداشت می شود.

عسل بهار نارنج یکی دیگر از محصولات کوپال است که از باغات استان فارس برداشت می شود طعم و مزه بی نظیر و معمولا دو بار در سال برداشت می شود.

بره موم یکی دیگر از محصولات کوپال است که زنبور عسل از صمغ گیاهان و درختان جمع آوری می کند و اساسا خاصیت میکبرب کشی و ضد سرطانی دارد.

گرده گل یکی دیگر از محصولات کوپال است که زنبور عسل از گرده های داخل شکوفه ها در فصل بهار جمع آوری می کند و در درمان ورم پرستات . کم خونی و کم خونی های خطر ناک و آلرژی و افسردگی مفید است.

ژل رویال یکی از محصولات کوپال

ژل رویال یا شاه انگبین یا ژله شاهانه جادوی طبیعت. یکی دیگر از محصولات کوپال است . ماده ای بسیار قوی و دارویی که فقط ملکه زنبور عسل در داخل کندو حق خوردن آن را دارد. ژل رویال ماده ای بسیار کم یاب و دارویی است که ملکه زنبور عسل با خوردن آن قدرتی باور نکردنی به دست می آورد و می تواند روزانه ۲۵۰۰ عدد تخم ریزی کند که وزن تخم ها از وزن ملکه بیشتر است . با ژل رویال می توانیم بیش از ۹۰ درصد بیماری های امروزی را درمان کنیم.

 

نکته بسیار مهم

کلیه عسل ها زنده و خام هستند.  عسل خام به عسلی گفته می شود. که پس از برداشت از کندو به هیچ عنوان حرارت ندیده باشد. و تمام خواص آن حفظ شده باشد. محصولات کوپال به هیچ عنوان حرارت داده نمی شوند. ( برای جلو گیری از شکرک زدن ) و همگی زنده و خام هستند. در مورد عسل زنده و خام در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

کارشناسان زنبور داری این مجموعه. برای برداشت بهترین عسل ابتدا تحقیقات محیطی و میدانی. را با استفاده از تجارب خود. در حرفه زنبور داری انجام می دهند. برای به دست آوردن بهترین عسل و ژل رویال و گرده گل و بره موم. خالص و طبیعی. حتما باید زنبور ها را کوچ داد.  بهترین مکان برای زنبور داری ارتفاعات کوه ها و کوهستان ها است. زیرا زندگی زنبور عسل رابطه مستقیم با گلها و شکوفه های تازه دارد . بهترین گلها و شکوفه های خورو و وحشی در ارتفاعات کوهستان ها موجود است. کام خود را با محصولات کوپال شیرین کنید.

عسل طبیعی

عسل طبیعی مایعی است شیرین غلیظ و چسبناک. که پس از برداشت  از کندو رس میبندد. {شکرک میزند }  عسل طبیعی انواع مختلف دارد. و البته بسته به گل و گیاه تغذیه شده توسط زنبور عسل بعضی از عسلها زودتر. و بعضی عسلها دیر تر رس میبندند . عسل طبیعی و ارگانیک به عسلی گفته میشود. که  زنبوران عسل هیچ گونه تغذیه مصنوعی.  وزنبورداران هیچ گونه داروی شیمیایی. برای جلو گیری از بیماری ها به کندو نداده باشند.

عسل ارگانیک

 و زنبور عسل فقط از شهد گلها و گیاهان تغذیه کرده باشد .عسل طبیعی مایعی است شیرین غلیظ و چسبناک. که پس از برداشت  از کندو رس میبندد. {شکرک میزند }  عسل طبیعی انواع مختلف دارد. و البته بسته به گل و گیاه تغذیه شده توسط زنبور عسل بعضی از عسلها زودتر. و بعضی عسلها دیر تر رس میبندند . عسل طبیعی و ارگانیک به عسلی گفته میشود. که  زنبوران عسل هیچ گونه تغذیه مصنوعی.  وزنبورداران هیچ گونه داروی شیمیایی. برای جلو گیری از بیماری ها به کندو نداده باشند. و زنبور عسل فقط از شهد گلها و گیاهان تغذیه کرده باشد .

عسل خام یا عسل زنده چیست

عسل خام یا عسل زنده به عسلی گفته میشود. که به آن عسل هیچگونه حرارتی داده نشده باشد. و با دستگاه سانتری فیوژ و یا به روش آفتابی. عسل طبیعی از موم جدا شده باشد. بدون کوچکترین حرارت. خاطر نشان میکنم این عسل {عسل زنده } شفا بخش است. و تمام خواص عسل واقعی را داراست.

عسل زنده و خام

عسل زنده در مقابل سرما و گرما از خود واکنش نشان میدهد. مثلا اگر در دمای زیر صفر قرار بگیرد زودتر شکرک میزند. ولی همین عسل را اگر ۷۰ درجه حرارت بدهیم. که شکرک نزند دیگر به هیچ دردی نمیخورد. و تمام آنزیم ها و وتامین ها و پروتعین های
خود را از دست می دهد.
 که اصطلاحا عسل مرده نامیده می شود.عسل طبیعی حرارت تا ۵۰ درجه را میتواند تحمل کند. اگر حرارت بیش از ۶۰ درجه به عسل داده شود. تمام خواص عسل و مواد معدنی . آنزیمها . ویتامینها. پروتعین ها . همه از بین میرود. و ماده ای به نام هیدروکسی متیل فور فورال در عسل تشکیل میشود. که این ماده بسیار سمی و خطر ناک است و گفته شده سرطان زاست.

زنبوردار برای برداشت عسل ارگانیک. نباید از داروهای شیمیایی و برخی دارو های تقویتی و آنتی بیوتیک ها استفاده کند.  و حتی نباید بعضی از لوازم که از پلاستیک ساخته شده استفاده کند.  در سالهای اخیر قابهای عسل پلاستیکی وارد بازار شده است.  که میتواند برای سلامت انسانها مضر باشد 

عسل ارگانیک

حتی کندو های پلاستیکی که امروزه برای راحتی کار زنبورداران استفاده می شود.  زنبورداران و فروشندگان عسل ارگانیک پس از برداشت.  عسل ارگانیک  از کندو به هیچ عنوان نباید به عسل حرارت بدهد.  ( برای جلوگیری از شکرک زدن )  عسل ارگانیک حاوی برخی اسید ها می باشد.  از این رو نباید در ظروف آهنی یا پلاستیکی مواد کهنه نگهداری شود. 

و ترجیحا عسل ارگانیک در ظروف شیشه ای نگهداری شود.  عسل ارگانیک پس از مدتی حتما باید شکرک بزند.  شکرک زدن عسل ارگانیک . یک فعالیت طبیعی می باشد.  و نشان می دهد عسل ارگانیک هنوز زنده است . میدانیم که در کشورهای اروپایی و کشور های پیشرفته،  مردم عسل شکرک زده (  رس زده )  را میخرند. و این آگاهی بین مردم وجود دارد.  که عسل شکرک زده یعنی حرارت داده نشده است.  و تمام خواص عسل ارگانیک را داراست.  انشا الله در کشور عزیزما هم این آگاهی فرهنگ سازی شود .

عسل تک گیاه و عسل چند گیاه یا اصطلاحا عسل چهل گیاه :

عسل تک گیاه به عسلی گفته می شود که زنبور عسل غالبا از یک گیاه خاص عسل تهیه کرده باشد.

مثال :

مثلا درخت کنار که بیشتر در جنوب ایران و در استان های خوزستنان. کرمان ، سیستان و بلوچستان ، استان فارس ، یافت می شود. و در حقیقت درخت بومی مناطق گرمسیری است ، معمولا در آذر ماه گل میدهد. و شکوفه های درخت کنار معمولا در پاییز شکوفه می کنند. و غالبا گیاه دیگری در آن منطقه نیست.
و زنبور عسل از شکوفه های درخت کنار عسل طبیعی را تهیه می کند.
و چون زنبور عسل از یک گیاه خاص تغذیه کرده است.
 مزه و عطر و خاصیت آن گیاه را در عسلی که برداشت می کنیم می توانیم ببینیم. در نتیجه عسل برداشت شده عسل کنار نام می گیرد .

عسل چند گیاه :

عسل چند گیاه یا چهل گیاه نیز به همین صورت زنبور دار زنبوران خود را در یک منطقه پر از گل و شکوفه مستقر می کند.
و زنبور عسل آزادانه از تمام گیاهان منطقه تغذیه می کند و از آنها عسل طبیعی تهیه می کند. که به این عسل عسل چند گیاه یا عسل چهل گیاه گفته می شود.
 که در خرید عسل طبیعی مشاهده می شود.

ژل رویال یکی از محصولات کوپال

ژل رویال شاه انگبین ، شیر زنبور عسل ، ژله شاهانه ، ژله سلطنتی ، غذای ملکه ، اکسیر جوانی.  و در زبان انگلیسی رویال ژلی ( royal jelli)  هم گفته میشود. ژل رویال ماده ای بسیار مقوی ، مغذی و نیرو بخش است.

 

 و در کتابهای طب سنتی قدیم اکسیر جوانی. و ماده طول عمر بیشتر و حیاط بخش نام برده شده است . و به جرات می توان گفت ، بیش از ۹۰درصد بیماریها با ژل رویال قابل درمان هستند . ژل رویال بعد از عسل مهمترین محصول زنبور عسل در کندو میباشد. که زنبوران کارگر در سن ۳ روزگی تا ۱۲ روزگی خوداز مغز خود ترشح میکنند. که اصطلاحا به این زنبورها زنبوران پرستار گفته میشود.

تحقیقات در باره ژل رویال

  تحقیقات نشان داده است عمر طولانی  ، قدرت تخم ریزی فوق العاده و جثه بزرگ و زیبای ملکه به دلیل تغذیه ژل رویال می باشد. زنبورملکه تقریبا ۵تا۶ سال و حتی گاهی بیشتر هم عمر میکند در حالی که  عمرزنبوران کارگر ۲۰روز ویا نهایتا۳۰ روز میباشد. ژل رویال سرشار از املاح معدنی مثل کلسیم اهن فسفرو …پروتیین ، اسید امینه های ضروری بدن ، ویتامین های مختلف از جمله: A,C,Eوویتامین های گروه B وD.. و هم چجنین آب فراوان است. تحقیقات به عمل آمده بر روی حیواناتی مثل موشها نشان میدهد با افزودن مقداری ژل رویال به جیره غذایی آنها طول عمرشان افزایش یافته و حتی به ۲ برابر بیش از حالت عادی رسیده است.

مواد تشکیل دهنده

اجزای تشکیل دهنده اصلی ژل رویال. آب ( ۶۷ % ) ، پروتئین ، قند. چربی (۵% ) و نمک های معدنی است . ترکیب ژل رویال در مقایسه با نژاد های زنبور و زمان نسبتا ثابت باقی می ماند .

تمام اسید های آمینه ضروری برای انسان. در آن وجود دارد. و حاوی ویتامین های گروه B  مانند. اسید پانتوتنیک ( ویتامین B5 ) و ویتامین B6  ( پیریدوکسین ) است . هم چنین حاوی بسیاری از مواد معدنی از قبیل کلسیم ، آهن ، فسفر ، برخی آنزیم ها ( از جمله گلوکز ، اکسیدازوکولین ، استراز  ) ، آنتی بیوتیک و مقدار بسیار کم ویتامین C  بوده ، اما هیچ یک از ویتامین های محلول در چربی  E,D,A و  K را ندارد .

خواص ژل رویال

از جمله اسید های چرب غیر اشباع موجود در ان میتوان به ۱۰ هیدروکسی ۲ دکونئیک اسید اشاره نمود که تنها در طبیعت ژل رویال دیده شده است و خواص اعجاب انگیزی را در بر داردژل رویال قبل از هر چیز به عنوان ماده ای که وضعیت کلی فرد را با تسهیل متابولیسم درون سلولی بهبود می بخشد مطرح است .  از جمله خواص ژل رویال می توان به کنترل قند و لیپید خون ، خواص ضد سرطانی ، تقویت میل جنسی با اثر بر هورمون های جنسی ، افزایش طول عمر با بهبود وضعیت آنی اکسیدانی به علت وجود پپتید های فعال ( تیروزین و فنیل آنالین ) و افزایش مقاومت در برابر بیماری های ویروسی اشاره نمود .و هم چنین در کرم های آرایشی که ژله رویال باشد از پیری جلوگیری وبر طراوت و شادابی پوست می افزاید.

ویژگی های ژل رویال

اثر آن مربوط به ویتامین ها ، بویژه اسید پانتوتنیک است. گلوتامیک اسید و گلیسین موجود. در آن نیز ممکن است نقشی حیاتی. در به تاخیر انداختن پیری ، مقاومت بدن در برابر تومور. بهبود دیابت و هیپر گلیسمی و آرتریت و هم چنین کاهش اثرات جانبی شیمی درمانی و پرتو درمانی در درمان سرطان داشته باشد . ژل رویال با نتایج موفقیت آمیز در مورد بیماری های قلب و عروق ، پارکینسون و … به کار رفته است .ژله  رویال  سرشار از استیل کولین است که موجب گشاد شدن عروق می شود بویژه برای اشخاص دچار فشار خون بالا توصیه شده است و باعث تنظیم فشار خون می شود . ژل رویال در موارد کم خونی ، ناراحتی های اعصاب و روان ، آلزایمر و ضعف عمومی بدن موثر می باشد .

نحوه ی برداشت ژل رویال

زنبوران کارگر در سن ۳ روزگی خود. ( زنبوران پرستار ) از مغز خود ماده ای ترشح میکنند. ( ژ ل رویال ) و آن را با بزاق دهان خود مخلوط میکنند. و ژل رویال میسازند. زنبوران پرستار تا۳روز ژل رویال را داخل سلولهای موم بافی شده. که ملکه در آن ها تخم گذاری کرده تزریق میکنند. تا لاروها با مصرف آن رشد کنند. پس از گذشت ۳روز تغذیه لاروها باژل رویال قطع میشود و فقط ملکه میتواند. تا آخر عمر از ژل رویال تغذیه کند. برای برداشت. ژل رویال نیاز به ابزارهای خاصی هست. البته این ابزارها در بازار موجود است .۱-قاشق برداشت ۲-تیرک یا شاخونک برداشت. ۳-سوزن پیوند زنی. ۴- دستکش۵-چرخونک ۶-پنس۷- ظرف مخصوص۸-چراغ قوه هدبندی.

برداشت:

ابتدا تیرک ها را با مخلوطی از آب مقطر و ژل رویال مرطوب میکنیم. و بعد در هر یک از سلولهای تیرک پیوند. یک لارو که۱۲ ساعته تا ۲۴ ساعته  را انتقال می دهیم. سپس تیرک حاوی لاروها را داخل کندو قرار می دهیم . زنبوران پرستار در طی ۷۲ ساعت داخل تیرک های حاوی لارو را با ژل رویال پر می کنند. و ما میتوانیم تیرک ها را از داخل کندو خارج کنیم .

برداشت ژل رویال

 پس از خارج کردن تیرک های حاوی لارو و ژل رویال . ابتدا به آرامی لاروها را از تیرک خارج میکنیم. به طوریکه لاروها آسیب نبینند. و محتوی شکمشان داخل ژل وارد نشود. سپس با قاشق مخصوص ژل رویال ها را به درون ظرف های  مخصوص می ریزیم. بلافاصله پس از برداشت  ( ژل رویال ) را به داخل فریزر انتقال می دهیم . در موقع برداشت این نکته که هرچقدر جمعیت یک کلنی یا یک کندو جوانتر باشند. در نتیجه برداشت بیشتری انجام می گیرد. دمای هوا ، جوان بودن جمعیت ، زنبور دار باتجربه. و آگاهی از علم به روز. همه این ها در برداشت هر چه بیشتر شاه انگبین به ما کمک می کنند .

گرده گل کوپال یکی از محصولات کوپال

 گرده گل در حقیقت گرده داخل یک شکوفه یا یک گل میباشد که عمل بارور سازی گیاهان و گلها را انجام میدهد و معمولا گرده گل معمولا در فصل بهار و در زمان گرده افشانی گیاهان دیده می شود.زنبور عسل گرده گل های موجود در گیاهان و گلها را جمع آوری کرده و در شانهای عسل ذخیره سازی میکند.و علاقه بسیار شدیدی به گرده گل دارد زندگی و حیات زنبور عسل رابطه مستقیم با گرده گل دارد.به گونه ای که هیچ غذا یا مکمل غذایی جای آن را برای زنبور عسل نمیگیرد. خواص بیشمار و فوق العاده ای بر روی بدن انسان دارد و حاوی بیش از ۹۶ ماده موثر می باشد .هر گیاه، گرده مختص به خود را دارد و با خواص دارویی خود و البته نمی توان همه گرده ها را یکی حساب کرد،چون بسته به گیاه خود خاصیت دارویی بیشتر یا کمتر را دارد .

اما ماده تشکیل دهنده گرده گل [تقریبی ] ۵۵% کربوهیدرات ،۳۵% پروتعین ، ۳% مواد معدنی و ویتامین ، ۲% اسیدهای چرب و ۵ % ترکیبات دیگر می باشد

گرده گل یک غذای کامل

 

گرده گل سر شار از ویتامینها و پروتعینها ،املاح معدنی اسید های آمینه ، هورمون ها ،عنصر های شناخته شده میباشد و برای سلامت بدن و در درمان بیماری هایی همچون

کم خونی .ورم پرستات. تقویت سیستم ایمنی بدن .  تقویت حافظه .  آرامش بخش. کاهش استرس. کنترل وزن . درمان آلرژی.  میگرن.  کاهش فشار خون. کاهش تب. تنظیم سوخت و ساز.  نرم کردن پوست. پیشگیری و درمان افسرگی. کاهش قند خون. تقویت استخوان های بدن.  قدرت باروری در خانمها.  افزایش شیر دهی در مادران شیر ده.   تقویت کلیه و مثانه.  کم بود آهن در بدن.  کم بود روی و مس.  تقویت حافظه و سلول سازی مغز. 

 گرده گل به تنهایی می تواند به عنوان یک مکمل غذایی قوی  بسیاری از کمبود ها ی غذایی را مرتفع کند .

نکته مهم :

تنها موادی که مقدارش در گرده گل ناچیز است مواد قندی میباشد. از این رو گرده گل برای افراد دیابتی به شدت پیشنهاد میشود و میتوان با مصرف آن، قند خون خود را کنترل کرد. نکته بعدی باید در شرایط استاندارد نگهداری شود اگر به مدت طولانی در جای گرم نگهداری شود احتمالا کرم بزند. و ارزش غذایی خود را از دست بدهد حتما موقع خرید دقت کنید.

درمان ورم پرستات :

گرده گل به دلیل داشتن [روی ] تاثیرمثبت بر  ورم پرستات  گذاشته ودر کنترل ورم پرستات بسیار مواثر میباشد. و روزانه ۱۰ گرم الی ۲۰ گرم گرده گل به آقایان بالای ۵۰ سال پیشنهاد میشود .  ۲۰ گرم گرده گل در روز حدودا ۱ قاشق غذا خوری می باشد که بهتر است شبها قبل از خواب مصرف شود مصرف گرده گل گردش خون را منظم کرده و با عث قدرت فیزیکی و فکری بدن میشود. و مخصوصا افرادی که در سالهای پیری از خستگی مفرط رنج میبرند مفید میباشد. و دارای انواع ویتامینها و پروتعین های ضروری بدن می باشد و برای افرادی که اصلا گوشت و مرغ و ماهی مصرف نمی کنند . می توان گفت که این محصول از نظر خواص ویتامینی و پروتعینی از گوشت و ماهی هم غنی تر است .

 کم خونی :

گرده گل به دلیل داشتن هیسیتین در کم خونی های خطر ناک و کم کردن فشار خون مواثر است. و هموگلبین قرمز خون را افزایش میدهد، مصرف منظم این محصول زنبور عسل. نقش مهمی در تنظیم فشار خون و گردش خون منظم و ضربان قلب منظم دارد و افرادی که کم خونی دارند. توصیه می شود هر روز صبح، ناشتا نصف قاشق غذاخوری استفاده کنند . گرده گل در درمان یبوست بسیار مواثر می باشد .  و با تخمیرهای روده ای و کولیت ها مبارزه می کند در درمان کولی باسیلوز و باکتری های روده ای بسیار مواثر است، گرده گل در زبان انگلیسی به معنی نرم و لطیف میباشد .

درمان آلرژی :

یکی دیگر از خواص گرده گل سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به دلیل وجود ب کمپلکس. انرژی زیادی به مصرف کننده میدهد از این رو افرادی که آلرژی یا حساسیت فصلی دارند. بهتر است ۲ ماه قبل از بهار [فصل شکوفه دهی ] روزانه ۲۰ گرم، مصرف کنند

 

نحوه جمع آوری گرده گل توسط زنبور عسل:

در فصل بهار و زمان شکوفه زدن گیاهان  به فراوانی دیده میشود
زنبور عسل.
 آنها را ذره ذره جمع آوری کرده و با بزاق دهان خود ترکیب میکند. و به شکل دایره و بیضی شکل در می آورد. سپس با استفاده از ۲ پای عقب خود که به شکل زنبیل یا سبد هستند.
و باید گرده گل های جمع آ وری شده را.
داخل ۲ پای عقب خود بگذارد. تا راحت تر مسیر بین کندو تا گیاه هان را طی کند. و سپس آنهارا در داخل شان های عسل ذخیره سازی میکند. نحوه ذخیره سازی گرده گل به این صورت می باشد. که که اگر یک قاب عسل. را از وسط قاب به ۳ دایره تقسیم بندی کنیم دایره وسط تخم ها و لارو های زنبور قرار گرفته  و در دایره دوم گرده گل و دایره سوم عسل ذخیره میشود.

بره موم یکی از محصولات کوپال

بره موم یا پروپلیس (propolis ) یکی از محصولات زنبور عسل است. که در کشور های اروپایی بره موم پروپلیس نامیده می شود. و اثرات ضدسرطانی و پیشگیری کننده. از انواع سرطان ها و تومور های سرطانی دارد.

بره موم 

در حقیقت کلمه پروپلیس یک واژه یونانی است. که  اشاره به  پلیس بدن دارد. یعنی هر ماده ای که از خارج وارد بدن می شود پروپلیس. خود را به آن مکان نزدیک کرده و اثرات خود را بر جا می گذارد.  بیش از ۳۰۰ عنصر شیمیایی. متعلق به فلاونوئیدها، ترپن ها و اسید فنولیک. در پروپولیس شناسایی شده است. علاوه بر این، ترکیب شیمیایی آن به موقعیت. جغرافیایی، منشاء گیاه شناسی و گونه های زنبور عسل. مربوط می شود.

 با توجه به فعالیت ضد میکروبی و ضد التهابی آن. برنج و ترکیبات آن تمرکز بسیاری از آثار است. با این حال، در حال حاضر شناخته شده است. که پروپولیس نیز دارای خواص بازسازی است. ارسطو دانشمند یونانی. برای اولین بار بره موم را  پروپلیس نام گذاری کرد. و از آن زمان به بعد در کشور های اروپایی به بره موم پرو پلیس می گویند. کام خود را با محصولات کوپال شیرین کنید