تشخیص عسل طبیعی در کشور و با استفاده از ابزاری که در دست داریم. بسیار آسان است. و ما می توانیم بدون دلشوره و با خیال راحت برای خرید عسل طبیعی اقدام کنیم.  اما چگونه ؟

عسل طبیعی شهدیست که زنبور عسل از تغذیه گلها و گیاهان به دست می آورد. و ما انسان ها می توانیم از آن استفاده کنیم . عسل طبیعی این هدیه طبیعت به انسان ها حاصل تلاش شبانه روزی زنبور عسل می باشد. که روزها با تغذیه از گلها و گیاهان در کیسه عسلی خود. و انتقال به کندو و شبها تا صبح شهد ذخیره شده را تبدیل به عسل طبیعی می کند.

و در حقیقت ماده شفا بخش را از بدن خود به شهد اضافه می کند تا عسل طبیعی خاصیت شفا بخش داشته باشد . از این رو متاسفانه برخی افراد با استفاده از برخی تقلب ها و درست کردن. عسل بدون زنبور عسل می توانند عسل تقلبی را وارد بازار کنند. و به مردم بفروشند که در حقیقت مخلوط آب و شکر و اسانس است.

و هیچ سودی برای انسان ندارد ، فقط مایعی است که با شکر شیرین شده. در خرید عسل طبیعی دقت کنید . که انواع مربا ها با طعم هایی دلنشین در بازار موجود است. که یقینا می توان گفت خاصیت مربا ها از عسل تقلبی بیشتر است . البته عسل های تقلبی با ظاهری شیک و مشتری پسند. و با تخفیف های نجومی عرضه می شود. و خریدار را در خرید عسل طبیعی به شک می اندازد .

و ارگان های نظارتی نیز دقیقا نمی توانند همه عسل های تقلبی را شناسایی کنند. و متاسفانه در صنعت زنبور داری تقلب هایی انکار نا پذیر مشاهده می شود. که باید در خرید عسل طبیعی دقتکرد.

 

از کجا عسل طبیعی بخریم عسل طبیعی کجاست ؟

 برای خرید عسل طبیعی چند نوع عسل در بازار ایران موجود است :

 

در حقیقت ۲ نوع عسل در بازار موجود است. که در خرید عسل طبیعی باید مد نظر داشته باشیم . که هر کدام به شاخه های مختلف تقسیم بندی می شوند.

۱- عسلی که زنبور عسل تهیه نکرده و انسان ها و افراد سود جو درست کرده اند. 

۲ -عسلی که زنبور عسل تهیه کرده.  

که تمام آزمایشاتی که در سایت های مختلف خبری و دولتی موجود است. و نحوه تشخیص عسل تقلبی از عسل طبیعی را نشان می دهند. نحوه تشخیص عسل دست ساز انسان ها. از عسل تولیدی زنبور عسل را نشان می دهد .  چون واقعا عسل دست ساز انسان ها (یا عسل بازاری) بسیار خطر ناک است که باید در خرید عسل طبیعی دقت کرد .

نوع ۲ عسلی که زنبور عسل درست کرده. این عسل هم می تواند به شاخه های مختلف تقسیم بندی شود.

عسل طبیعی تغذیه شده و عسل طبیعی تغذیه نشده

برخی زنبور داران برای اینکه عسل بیشتری بتوانند. از کندو برداشت کنند. و هم اینکه زنبور های خود را تقویت کنند به آنها شربت آب و شکر می خورانند. که این عسل یعنی عسلی که توسط زنبور دار ها تغذیه شده باشد خاصیت شفا بخش دارد.
اما کمتر از عسل طبیعی که اصلا تغذیه مصنوعی نشده باشد.
 عسل ساخت زنبور عسل را اصطلاحا عسل زنبور خورده می نامند.

و عسلی که توسط زنبور دار با غذای مصنوعی تغذیه کرده باشد. ( به عنوان غذای کمکی )  و زنبور عسل.  عسل درست کرده باشد را اصطلاحا عسل زنبور خورده تغذیه شده می نامند.

از کجا عسل طبیعی بخریم | خرید عسل طبیعی

 

عسل تک گیاه و عسل چند گیاه یا اصطلاحا عسل چهل گیاه :

عسل تک گیاه به عسلی گفته می شود که زنبور عسل غالبا از یک گیاه خاص عسل تهیه کرده باشد.

مثال :

مثلا درخت کنار که بیشتر در جنوب ایران و در استان های خوزستنان. کرمان ، سیستان و بلوچستان ، استان فارس ، یافت می شود. و در حقیقت درخت بومی مناطق گرمسیری است ، معمولا در آذر ماه گل میدهد. و شکوفه های درخت کنار معمولا در پاییز شکوفه می کنند. و غالبا گیاه دیگری در آن منطقه نیست.
و زنبور عسل از شکوفه های درخت کنار عسل طبیعی را تهیه می کند.
و چون زنبور عسل از یک گیاه خاص تغذیه کرده است.
 مزه و عطر و خاصیت آن گیاه را در عسلی که برداشت می کنیم می توانیم ببینیم. در نتیجه عسل برداشت شده عسل کنار نام می گیرد .

عسل چند گیاه :

عسل چند گیاه یا چهل گیاه نیز به همین صورت زنبور دار زنبوران خود را در یک منطقه پر از گل و شکوفه مستقر می کند.
و زنبور عسل آزادانه از تمام گیاهان منطقه تغذیه می کند و از آنها عسل طبیعی تهیه می کند. که به این عسل عسل چند گیاه یا عسل چهل گیاه گفته می شود.
 که در خرید عسل طبیعی مشاهده می شود.

از کجا عسل طبیعی بخریم عسل طبیعی کجاست ؟

در خرید عسل طبیعی :

در خرید عسل طبیعی باید در نظر داشته باشیم. که انواع و اقسام عسل ها در بازار ایران موجود است.

که هر کدام برای فروش خود ماجرایی دارند. و بازار یابان و فروشندگان عسل طبیعی. همگی مدعی این مسِله هستند. که عسل فروشگاه ما بهترین است و عسل های دیگران خوب نیست.
شاید بتوانیم این جمله را در خود خواهی فروشنده بگذاریم .
 یا در کمبود فرهنگ فروشنده. این در حالیست که زنبور داران در کوه و بیابان و نقاط صعب العبور زنبور داری می کنند.
ولی ، معمولا نمی توانند.

خود مستقیما عسل تولیدی خود را به مصرف کننده نهایی برسانند. و مجبور هستند عسل ها را به دلالان بفروشند. متاسفانه دلالان نیز در خرید عسل طبیعی کاری به محتوای عسل ندارند.
و عسل طبیعی را با وزنی که دارد خریداری می کنند و پولش را پرداخت می کنند. در نتیجه برخی زنبورداران نیز علاقه ای به کیفیت و مرغوبیت عسل طبیعی ندارند. و بیشتر حفظ سلامتی زنبورستان مهم است.
 و برداشتی که سالانه از زنبورستان خود دارند.

دلالان عسل فروش :

تجربه شخصی بنده در زنبور داری نشان میدهد. خریداران و دلالان در خرید عسل طبیعی بیشتر. ظاهر عسل را را می خرند تا باطن آن را. و بسیاری از زنبور دارانی هستند که می گویند. اگر به قیمت خوبی خرید عسل طبیعی  برداشت شده من را خریداری کنند. اصلا به زنبوران خودم تغذیه مصنوعی نمی دهم.

از کجا عسل طبیعی بخریم عسل طبیعی کجاست ؟

 

عسل های تقلبی را بیشتر بشناسید :

عسل سیب زمینی :
سیب زمینی سرشار از نشاسته است. و وقتی در آب به مدت طولانی بجوشد. حاصل به دست آمده مایع سفت و شیرینی می شود. که میتوان آن را به جای عسل طبیعی عرضه کرد. که معمولا عسل سیب زمینی را دست فروشان در برخی شهر های بزرگ مانند تهران عرضه می کنند.

از کجا عسل طبیعی بخریم عسل طبیعی کجاست ؟

بادکا :

بادکا در حقیقت گلوکز مایع است. و در حلب های ۱۷ کیلویی ، از کشور های خارجی وارد کشور می شود. و مایعی شیرین است. که در برخی شیرینی فروشی ها و برخی کارخانجات
بیسکوییت سازی.
 و شکلات سازی و کارگاه های ساخت گز ، از آن استفاده می شود. و تقریبا رنگ آن شبیه عسل طبیعی است. و می توان بادکا را به جای عسل طبیعی عرضه کرد. و یا با عسل طبیعی مخلوط کرد ولی عسل بدون موم. چون در عسل با موم تقلب بسیار کمتر است و همه عسل های تقلبی بدون موم هستند.
متاسفانه برخی شیرینی فروشی ها با استفاده از بادکا برخی شیرینی ها را درست می کنند. و قیمت مناسب تری نسبت به شکر دارد .

عسل طبیعی و مخلوط شیره ها :

 برخی افراد که در خرید عسل طبیعی و فروش آن فعالیت می کنند. برای اینکه طعم عسل ها بهتر شود برخی فروشندگان به آن ها شیره توت. شیره خرما ، شیره انواع میوه هایی که در بازار موجود است. و یا اسانس آب نبات اضافه می کنند. که عسل طبیعی طعمی خوشایند داشته باشد.  البته فقط می توانند در عسل بدون موم تقلب کنند. و عسلی که در قاب است
و زنبور عسل موم بافی کرده است را نمی توانند.
 چیزی اضافه کنند. چون زنبور عسل پس از پر کردن سلول های شش ضلعی آنها را پلمپ میکند. و اصطلاحا زنبور عسل سر پولک را می بافد.

از کجا عسل طبیعی بخریم عسل طبیعی کجاست ؟

 

حرارت دادن عسل طبیعی :

عسل طبیعی محصولی است که پس از برداشت از کندوی زنبور عسل حتما رس می بندد. ( شکرک می زند ) و شکرک زدن عسل هیچ ربطی به طبیعی بودن ندارد. همه عسل های طبیعی شکرک می زنند . برخی فروشندگان عسل طبیعی برای اینکه عسل شکرک نزند. و همیشه به صورت مایع باشد. آن ها را تا ۷۰ درجه و بیشتر حرارت می دهند اما عسلی که حرارت دیده باشد. تمام خواص خود را از دست داده است.

و ماده ای بهه نام هیدروکسی متیل فور فورال در عسل تشکیل شده است. و با عسل تقلبی هیچ فرقی نمی کند. عسل طبیعی تا زمانی که در معرض حرارت قرار نگرفته باشد. اصطلاحا عسل زنده نامیده می شود. اما وقتی حرارت ببیند به آن عسل ، اصطلاحا عسل مرده می گویند. ( زنده نیست ) در خرید عسل طبیعی دقت کنید .

اما چگونه عسل طبیعی را بخریم | خرید عسل طبیعی :

بهترین پیشنهاد بنده به شما در خرید عسل طبیعی. این است
که قبل از اینکه دنبال عسل خوب و عسل مرغوب باشید.
 دنبال عسل فروش خوب و صادق و عسل فروش مرغوب باشید . همه ما شاید نتوانیم عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهیم.
اما می توانیم آدم های خوب را از آدم های بد تشخیص دهیم.
 فقط کافیست با آنها چند دقیقه ای صحبت کنید. افرادی که زندگی خصوصی خودشان بر پایه اخلاق و فرهنگ باشد. هیچ وقت عسل تقلبی را به جای عسل طبیعی عرضه نمی کنند.

مکان های با اعتبار و مغازه داران با اعتبار :

شاید بپرسید مثلا فروشگاه هایپر استار که یک فروشگاه بزرگ است. و روزانه چند صد میلیون تومان فروش دارد فروشگاه با اعتباری است. و در خرید عسل طبیعی و تمام مایحتاج انسان فعالیت می کند. ولی در همین فروشگاه بنده شاهد بودم عسل را به قیمت ۲۲ هزار تومان عرضه کرده اند. این در حالیست که هزینه یک کیلو عسل طبیعی.

بدون بسته بندی و هزینه های جانبی حداقل ۵۵  هزار تومان است. و اگر هزینه های بسته بندی و هزینه های حمل و نقل و سود فروشنده را حساب کنیم. رقمی بالاتر از این قیمت ها می شود. در خرید عسل طبیعی ،منظور از فروشنده معتبر و مکان های معتبر این است. که از دست فروشان و کسانی که جا و مکان ثابت ندارند. خرید نکنید. که بتوانید در صورت نارضایتی از محصولات و یا خرید عسل طبیعی آن را به فروشنده مرجوع کنید.

در خرید عسل طبیعی سعی کنید عسل با موم خریداری کنید. چون اکثرا تقلب در عسل های بدون موم است و خیلی سخت می شود. عسل طبیعی با موم را تقلبی تولید کرد . و حتما باید زنبور عسل موم ها را ببافد و به صورت خانگی از موم جدا کنید . اما شاید زنبور عسل از تغذیه شکر استفاده کرده باشد. که آن را با استفاده از آزمایشگاه های معتبر می توانیم بشناسیم .

تست عسل طبیعی با حس های ۵ گانه :

در خرید عسل طبیعی دقت کنید. ما برای تشخیص چای خوب از چای بد و برنج خوب از برنج بد. و یا دیگر مواد غذایی از چه ابزاری استفاده می کنیم ؟ از حواس ۵ گانه خود ، یعنی با چشم عسل طبیعی را خوب برسی می کنیم. و با استفاده از حس بویایی عسل طبیعی را بو می کنیم. و با استفاده از انگشت ها و دست ها غلظت آن را اندازه گیری می کنیم. چون معمولا عسل های تقلبی از غلظت کمتری برخوردار هستند. و با زبان خود طعم عسل طبیعی را می چشیم . اما باید در این زمینه کمی تجربه هم داشته باشیم . عسل خور های حرفه ای میدانند من چی میگم. تمام افراد با تجربه در حرفه زنبور داری از این طریق می توانند. تا حدودی عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهند.

آزمایشگاه مواد غذایی :

یکی از راه های خوب در خرید عسل طبیعی این است. که مقداری از عسل طبیعی خریداری شده را به یکی از آزمایشگاه های سطح شهر ببرید. و آنها ، با آنالیز کردن عسل طبیعی می توانند.
از ترکیبات آن مانند درصد قند و درصد قند های تشکیل یافته از عسل به شما جواب دهند. و آیا این عسل تحت حرارت شدید قرار گرفته است.
 یا نه و ماده هیدروکسی متیل فور فورال در آن نمونه مشاهده می شود. یا نه  حدودا هزینه آزمایشگاه ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان می باشد. قبلا هم خدمت شما دوستان عزیز عرض کردم در خرید عسل طبیعی. دنبال عسل فروش خوب باشید ، تا عسل خوب . خرید عسل طبیعی