ژل رویال بعد از عسل مهمترین محصول زنبور عسل در کندو می‌باشد. که زنبوران کارگر در سن ۳ روزگی تا ۱۲ روزگی خوداز مغز خود ترشح می‌کنند. که اصطلاحا به این زنبورها زنبوران پرستار گفته میشود.

به ژل رویال ، شاه انگبین ، شیر زنبور عسل ، ژله شاهانه ، غذای ملکه ، اکسیر جوانی و در زبان انگلیسی رویال ژلی (royal jelli)هم گفته می‌شود .

ژل رویال ماده ای بسیار مقوی ، مغذی و نیرو بخش است. و در کتابهای طب سنتی قدیم. اکسیر جوانی و ماده طول عمر بیشتر و حیاط بخش نام برده شده است. و به جرات می توان گفت ، بیش از ۹۰درصد بیماریها با ژل رویال قابل درمان هستند .

برخی از خواص درمانی ژل رویال

 • تقویت قوای جنسی
 • تقویت رشد جسمی و ذهنی کودک در دوران جنینی
 • امکان بار وری در زوج های نا بارور
 • درمان بیماری صرع
 • تنظیم قند خون و درمان بیماری بیابت
 • تنظیم چربی خون، پیشگیری و درمان سکته
 • بهبود بیماری های عصبی مانند آلزایمر
 • بهبود میگرن
 • درمان افسردگی و بیماری های روحی و روانی مانند استرس
 • پیشگیری از پیشرفت، و بهبود انواع سرطان ها
 • جلوگیری از آسیب کبد در شیمی درمانی
 • استخوان سازی
 • بهبود بیماری های آرتروز و روماتیسم
 • زیبایی و شادابی پوست و ضد چین و چروک
 • ترمیم و بازسازی جای زخم و سوختگی
 • پیشگیری و بهبود بیماری ام اس
 • انرژی زایی برای ورزشکاران و افراد پر کار
 • کاهش مشکلات یایسگی
 • جبران کاهش ترشح تستسترون
 • تنظیم فعالیت غده تیروعید
 • افزایش طول عمر
 • تامین انرژی و مواد لازم در ایام بارداری

جالب است بدانید  :

تحقیقات نشان داده است عمر طولانی. قدرت تخم ریزی فوق العاده و جثه بزرگ و زیبای ملکه به دلیل تغذیه ژل رویال می باشد. زنبورملکه تقریبا ۵تا۶ سال و حتی گاهی بیشتر هم عمر میکند. در حالی که  عمرزنبوران کارگر ۲۰روز ویا نهایتا ۳۰ روز میباشد. ژل رویال سرشار از املاح معدنی مثل کلسیم اهن فسفرو …پروتیین. اسید امینه های ضروری بدن ، ویتامین های مختلف. از جمله: A,C,Eوویتامین های گروه B وD.. و هم چجنین آب فراوان است.

تحقیقات به عمل آمده بر روی حیواناتی مثل موشها نشان میدهد. با افزودن مقداری ژل رویال به جیره غذایی آنها. طول عمرشان افزایش یافته و حتی به ۲ برابر بیش از حالت عادی رسیده است. در آزمایش بر روی  مرغ خانگی وافزودن ژل رویال به غذای آنها دیده شده. این مرغان پیر تخم گذاری را ازسر گرفته اند ومرغان جوان میزان تخم گذاریشان افزایش یافته است. ملکه زنبور عسل در طول عمرچند ساله ی خود فقط یک بار جفت گیری میکند. جالب است بدانید. که ملکه  زنبوران عسل با مصرف ژل رویال در طول ۲۴ ساعت میتواند ۲۵۰۰ تخم بگذارد. که وزن تخم ها از وزن خود ملکه بیشتر است . ملکه زنبور عسل قدرت بسیار بالایی در تخم ریزی دارد .

ژل رویال یا royaljelly چیست؟ غذای ملکه زنبور عسل

مشخصات ظاهری ژل رویال

 

ژل رویال ماده ای خمیری شکل ، شیری رنگ. متمایل به زرد روشن و دارای خاصیت کلوییدی و چسبناک. بابوی خاص که هنگام حل شدن در آب کمی کف میکند. و phکمتر از ۷ وخاصیت اسیدی دارد. شاه انگبین خالص و طبیعی دارای طعمی کمی ترش. گس وتیز میباشد که میتوان برای بهتر شدن طعمش ، کمی به آن عسل افزود.

ژل رویال بخورید ملکه شوید

 

نحوه ی برداشت ژل رویال

 

زنبوران کارگر در سن ۳ روزگی خود( زنبوران پرستار ) از مغز خود ماده ای ترشح میکنند. ( ژ ل رویال ) و آن را با بزاق دهان خود مخلوط میکنند و ژل رویال میسازند. زنبوران پرستار تا۳روز ژل رویال را داخل سلولهای موم بافی شده . که ملکه در آن ها تخم گذاری کرده تزریق میکنند. تا لاروها با مصرف آن رشد کنند ، پس از گذشت ۳روز تغذیه لاروها باژل رویال قطع میشود. و فقط ملکه میتواند تا آخر عمر از ژل رویال تغذیه کند. برای برداشت ژل رویال نیاز به ابزارهای خاصی هست البته این ابزارها در بازار موجود است .

۱-قاشق برداشت 

۲-تیرک یا شاخونک برداشت

۳-سوزن پیوند زنی 

۴- دستکش

۵-چرخونک 

۶-پنس

۷- ظرف مخصوص

۸-چراغ قوه هدبندی

برداشت

ابتدا تیرک ها را با مخلوطی از آب مقطر و ژل رویال مرطوب میکنیم. و بعد در هر یک از سلولهای تیرک پیوند یک لارو که۱۲  ساعته تا ۲۴ ساعته  را انتقال می دهیم. سپس تیرک حاوی لاروها را داخل کندو قرار می دهیم . زنبوران پرستار در طی ۷۲ ساعت داخل تیرک های حاوی لارو را با ژل رویال پر می کنند. و ما میتوانیم تیرک ها را از داخل کندو خارج کنیم . پس از خارج کردن تیرک های حاوی لارو و ژل رویال . ابتدا به آرامی لاروها را از تیرک خارج میکنیم. به طوریکه لاروها آسیب نبینند و محتوی شکمشان داخل ژل وارد نشود. سپس با قاشق مخصوص ژل رویال ها را به درون ظرف های مخصوص می ریزیم. بلافاصله پس از برداشت  ( ژل رویال ) را به داخل فریزر انتقال می دهیم .

در موقع برداشت این نکته که هرچقدر جمعیت یک کلنی یا یک کندو جوانتر باشند. در نتیجه برداشت بیشتری انجام می گیرد ، دمای هوا ، جوان بودن جمعیت. زنبور دار باتجربه ، و آگاهی از علم به روز. همه این ها در برداشت هر چه بیشتر شاه انگبین به ما کمک می کنند .

ژل رویال یا royaljelly چیست؟ غذای ملکه زنبور عسل

 

موارد مصرف یا برخی از خواص درمانی با شاه انگبین

 

مطالعات بسیاری از سالهای گذشته بر روی این ماده اعجاب انگیز انجام شده و خواص درمانی متعدد ژل رویال یا شاه انگبین را به اثبات رسیده است.

ژل رویال و ناباروری

قرار دادن ژل رویال در برنامه غذایی روزانه و مصرف آن در دوره های درمانی. اثرات مثبت فراوانی را درناتوانی جنسی مردان و بهبود نارسایی تخمدان ها درزنان نشان داده است.ژل رویال به دلیل داشتن ویتامین ها فراوان از جمله. ویتامین E (آمیزشی) باعث افزایش فعالیتهای آمیزشی می گرد. و با کامل کردن طول دوره های درمان باعث بهبود ضعف های جنسی و به مرورموجب درمان ناباروری خواهد شد.

ژل رویال یا royaljelly چیست؟ غذای ملکه زنبور عسل

خاصیت ضد سرطانی ژل رویال

ژل رویال به دلیل داشتن اسید های چرب غیر اشباع مانندHAD10خاصیت ضد سرطانی فوق العاده ای دارد. همچنین به دلیل داشتن خاصیتی که موجب کاهش فعالیت استروژن میشود. و مانع رشد سلولهای سرطانی در سرطان پستان می شود. این ماده شگفت انگیز می تواندسلولهای ایمنی بدن راوادار به تولید. عوامل ضد تومورمانند اینترفرون ها ,سلولهای T وعامل نکروز دهنده تومورو…کند. در مطالعات آزمایشگاهی افزایش عوامل ضد تومور. در کشت سلول به همراه شاه انگبین تایید شده است. شاه انگبین ، تاثیر بسیار خوبی بربهبود بیماران سرطانی. بعد از پرتو درمانی و شیمی درمانی دارد. وموجب افزایش سرعت تولید گلبولهای سفید. و پلاکت ها(سلولهای دفاعی بدن)در خون می شود. براساس تحقیقات انجام شده. همچنین با توجه به کتابهای طب سنتی ،شاه انگبین می تواند. در تمام سنین و به عنوان مکمل غذایی مناسب دررژیم غذایی آنها قرار گیرد.

 

ژل رویال یا royaljelly چیست؟ غذای ملکه زنبور عسل

بیماری ام اس

بیماری ام اس یک بیماری خود ایمنی و فلج کننده مغز و نخاع می باشد. و علت آن حمله دستگاه ایمنی فرد به سلولها و بافت های  خودی است. که موجب تخریب اعصاب می شود. افراد مبتلا به ام اس ممکن است. دچار گرفتگی یا اسپاسم عضلانی ،فلج معمولا در پاها، مشکلات مربوط. به مثانه،روده ها، وفعالیت های جنسی، تغییرات ذهنی، افسردگی وصرع شوند. 

بااین حال با رسیدگی به آن می توان سرعت بهبودی پس از حمله ی بیماری را افزایش داد و علایم بیماری را کنترل کرد. ژل رویال سرشار از اسید استیل کولین و ویتامین B1 2,وامگا۳می باشد. استیل کولین یک انتقال دهنده ی عصبی است و نقش مهمی در عملکرد سلولهای عصبی و انتقال پیام های عصبی از مغز و نخاع به سلولهای ماهیچه ای دارد. بنابراین استیل کولین موجود در ژل رویال می تواند.

 موجب بهبود عملکرد سیستم عصبی و کاهش علایم ام اس وتقویت حافظه و کاهش فراموشی فرد می گردد. به دلیل اینکه در بیماری ام اس سلولهای حفاظت کننده اعصاب ( غلاف میلین)  تخریب می شوند. ویتامین B12 موجود، میتواند. باعث حفظ و نگهداری بیشتر از این سلولهای محافظت کننده در برابر ام اس شود. امگا۳در بدن بیماران ام اسی به شدت کاهش می یابد. امگا۳ موجود در ژل رویال می تواند. در بهبود علایم بیماری ام اس بسیار موثر باشد.

آلزایمر

در هر گرم ژل شاه انگبین  در حدود یک میلی گرم. استیل کولین (کمبود این ماده فرد را برای ابتلا به آلزایمر مستعد می کند.)
وجود دارد.
 این ماده در درمان و جلوگیری از آلزایمر، رعشه و فراموشی بسیار موثراست.  وباآن میتوان فعالیت های فکری را افزایش داد. استیل کولین موجب کاهش رسوب کلسترول دردیواره رگ های خونی می شود. و در واقع از بروز سکته جلوگیری میکند. ژل رویال یک ماده بسیار غنی از نظر ویتامین ها و مواد مختلف می باشد. و به نحوی با عملکرد خود موجب رشد و تکامل سلولهای آسیب دیده و تخریب شده می شود.

 

ژل رویال وتاثیر آن بر پوست

در گذشته ژل رویال را با عنوان جادوی جوانی  و معجزه ی زیبا یی یاد می کردند. به طور سنتی از ژل رویال برای جوان ماندن پوست. وبهبود زیبایی پوست استفاده می شده است. زیرا ژلاتین موجود در آن مانع پیرشدن پوست شده. طراوت ، شادابی وجوانی آن را حفظ می کند. ژل رویال منبع غنی از پروتیین، کلاژن ، انواع ویتامین ها (به جز k)، مواد معدنی مختلف
، کربوهیدرات ها.
 و استیل کولین وگاما گلوبین می باشد. کلاژن موجب اتصال بافت ها به یکدیگر شده و از چروکیده شدن پوست جلوگیری می کند. و همچنین طول عمر سلول های پوست را افزایش می دهد. ژل رویال به دلیل داشتن اسیدهای چرب وپروتیین . خاصیتی میکروب کشی قوی وضدالتهابی دارد. که این خاصیت باعث شده و در بهبود زخم های پوستی بسیار موثر باشد.

نحوه ی استفاده از ژل رویال بر روی پوست

۱-مقدار معینی ژل رویال یا شاه انگبین را مانند کرم بر روی پوست یا محل زخم ویا جوش بمالید. بعد از ۲۰ دقیقه با آب ولرم بشویید. باانجام این کار دو بار در روز وبه مدت یک هفته.
تاثیر این ماده ی شگفت انگیز را بر روی پوست خود مشاهده خواهید کرد.
۲-می توانید با مخلوط مقداری پودر دارچین و ژل رویال و مقداری عسل. یک ماسک خانگی عالی برای پوست خود بسازید. این ماسک تاثیر بسزایی بر روی جوشهای صورت دارد. البته بهتر است این ماسک راقبل از خواب استفاده کنید. وصبح زود با آب ولرم شستشو دهید. اما اگر این کار برایتان مشکل بود می توانیدحداقل نیم ساعت ودو بار در روز. وبه مدت دو هفته از این ماسک استفاده کنید.

 

تاثیر ژل رویال بر دیابت

دیابت یا بیماری قند خون هنگامی به وجود می آید. که هورمون انسولین(عامل تنظیم کننده قند خون) یا به اندازه ی کافی در بدن تولید نشود. ویا بافت های بدن به انسولین پاسخ ندهند.
که در نتیجه سوخت وساز بدن مختل می شود وقند خون ازحالت طبیعی  بالاتر می رود.
 دیابت نوع یک نیز یک بیماری خودایمنی است. وسیستم ایمنی بدن سلولهای خودی را در جزایر لانگرهانس در غده پانکراس مورد حمله قرار می دهند. در نتیجه میزان انسولین تولیدی در پانکراس کاهش پیدا می کند. ویا گاهی اصلا تولید نمی شود. و در نتیجه فرد مبتلا به دیابت نوع یک یا دیابت وابسته به انسولین می شود . این بیماری اغلب نوجوانان را درگیر می کند. اما امکان ابتلا در بزرگسالان هم وجود دارد.

دیابت نوع دو

دیابت نوع دو که به آن دیابت شیرین ودیابت غیروابسته به انسولین هم گفته می شود. نوعی اختلال در سوخت وساز بدن است. که با بالا بودن گلوکزخون همراه است. در این مورد مقدار انسولین در بدن افزایش یافته است. اما گیرنده های آن دچار مقاومت در برابر انسولین شده اند. بزرگسالان وافرادچاق که زمینه ارثی در ابتلا به دیابت نوع دو دارند. معمولا دچار این بیماری می شوند.دلایل عمده ابتلا به این بیماری عدم تحرک، فشارخون بالا,تریگلسیرید بالا وزمینه ی ژنتیکی هستند. ژل رویال برروی سوخت وساز گلوکز تاثیر می گذارد وباعث تحریک
ترشح انسولین وکاهش قابل توجه قندخون وافزایش تحمل به میزان بالای گلوکز می شود.

 دانشمندان در مطالعه برروی ۵۰ زن مبتلا به دیابت . که روزانه یک گرم ژل رویال را در رژیم غذایی آنها قراردادند. دریافتند که، باعث کاهش قابل توجه قندخون وافزایش ترشح انسولین دربدن می گردد. همچنین ژل رویال خالص برپانکراس وجزایر لانگرهانس تاثیر شگرفی دارد. وپس از مصرف ، پانکراس از محدودیت ترشحانسولین می کاهد. وباعث تولید مداوم آن می شود. و همچنین، در کاهش خستگی ذهنی وجسمی مرتبط با دیابت نیز می کاهد.

 ژل رویال با داشتن ترکیبات شبه انسولینی درخود. می تواند سطح قندخون بهینه را ازطریق سوزاندن گلوکز به منظور دریافت انرژی در بدن حفظ کند. انسولین یافت شده در ژل رویال . از نظر ماهیت بسیار شبیه انسولین تولید شده در بدن است .بسیاری از آزمایشات نقش، دربهبود و درمان دیابت وهمچنین کاهش. ابتلا به دیابت تایید می کنند.

بهبود زخم ها

ژل رویال در بهبود زخم پای دیابتی بسیار موثر است. در مطالعه ای روی ۸فرد مبتلا به زخم پای دیابتی. با میانگین طول درمان ۴۱روزه دیده شد که زخمها از لحاظ طول ۴۰درصد واز لحاظ عرض۳۰درصد. وهمچنین از لحاظ عمق درحدود۲۸درصد بهبود یافته اند. در نتیجه پانسمان با ژل رویال یک روش موثر در بهبود زخم پای افراد دیابتی می باشد.

 

ژل رویال در کاهش فشار خون

ژل رویال به دلیل داشتن استیل کولین ، باعث گشاد شدن رگهای خونی شده. وموجب کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا می گردد.  برخی پروتیین های موجود ، اثر مستقیم بر سطح فشار خون دارد. همچنین مصرف ژل رویال با افزایش ترشح آدرنالین وترشح غدد فوق کلیوی. موجب بهبود عملکرد سیستم عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک وتنظیم فشار خون می گردد.

 

ژل رویال غذای قلب و مغز

بیماریهای قلبی و عروقی در حال حاضر یکی از اصلی ترین عاملان مرگ ومیر در سراسر دنیا می باشد. بااین حال روشهایی  برای کنترل عوامل خطر ساز وهمچنین پیشگیری ازبیماریهای قلبی و عروقی وجود دارند. بیماریهای گردش خون که یکی از شایع ترین بیماریها می باشد. و حتی اغلب باعث مرگ زودرس
ویا ناتوانی می گردد.
 ژل رویال باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن وگردش خون می شود. 

وهمچنین با تحریک سلولهای خونی موجب افزایش گلبولهای سفید وسلولهای دفاعی بدن میشود. که بااین کار می تواند از تصلب شرایین ولخته شدن خون درشاهرگ جلوگیری کند. وخطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهد. مصرف ژل رویال در یک دوره ی ۳۰-۶۰روزه می تواند. به طور قابل توجهی سطح کلسترول و تری گلیسیرید را در خون پایین آورد. در برخی از کشورها ژل رویال جهت جلوگیری از رسوب در عروق تجویز می شود. استفاده ازژل رویال اثرات مثبتی برگردش خون در مغزدارد. که عمدتا باعث تسریع گردش خون در شریان ها وبخش مویرگی می گردد. افرادی که فعالیت فکری زیادی دارند. با مصرف روزانه یک گرم ژل رویال می توانند بر خستگی خود غلبه کنند. وهمچنین قدرت تمرکز وحافظه ی خود را بیشتر و بیشتر کنند.

 

ژل رویال را چگونه مصرف کنیم؟

ما می توانیم ژل رویال را به دو صورت مصرف کنیم

۱-به صورت خالص:هر روز صبح (ناشتا بهتر است )به اندازه ی یک نخود( یک گرم) ژل رویال را به صورت زیر زبانی مصرف کنید تا از طریق بزاق  (ژل رویال )وارد جریان خون شود.۲-مخلوط ژل رویال با عسل:ژل رویال را به نسبت یک به بیست با عسل مخلوط میکنید. به طور مثال :۱۰گرم ژل  رویال را با ۲۰۰گرم عسل مخلوط می کنیم. و روزانه یک الی دو قاشق مربا خوری از مخلوط عسل و ژل رویال میل بفرمایید. معمولا افراد به دلیل مزه ترش و گص مانند ژل رویال از روش دوم جهت مصرف استفاده می کنند.

مارک های خارجی

ژل رویال با مارک های مختلفی دربازار وجود دارد. که برخی از آنها ازراههای قاچاق وارد کشور شده اند. وهیچ گونه نظارتی نداشته اند. اغلب از کشور های چین ، ترکیه ، تایلند ، مالزی ، آمریکا ، … وارد کشور می شود. به صورت خالص ولی در مقایسه با  محصول تولید شده ایرانی. شاه انگبین ایرانی بسیار مرغوب تر و با کیفیت تر است. و معمولا نمونه های خارجی این محصول  به دلیل رعایت نکردن استاندارد های محافظتی فاسد هستند.

برخی داروخانه ها نیز ژل رویال ها را به صورت پودری یا قرص   عرضه می کنند. که معمولا برند کشور های خارجی می باشد. قبل از این که برداشت شاه انگبین در کشور بومی سازی بشود. و همه زنبور داران قادر باشند برداشت کنند. در کشور های پیشرفته اروپایی یا آمریکایی برداشت شاه انگبین یکی از محصولات اصلی زنبور عسل به شمار می رود. و به کشور های دیگر صادرات می کنند. 

ولی به دلیل اینکه شاه انگبین را خارج از یخچال نمی توان نگهداری کرد. کشور های پیشرفته که صنعت زنبور داری در آنها پیشرو بود میتوانستند. با خشک کردن این محصول و یا تبدیل کردن به قرص یا به شکل پودر این محصول را صادر کنند.
ولی امروزه در گوشه گوشه کشور عزیزمان ایران به مدد اساتید برجسته کشور شاهد هستیم همه زنبور داران تولید و برداشت شاه انگبین را آموزش دیده اند. و می توان به جرات گفت که کشور ما از واردات این ماده مقوی بی نیاز شده است.

 

ژل رویال یا royaljelly چیست؟ غذای ملکه زنبور عسل

۱۵ نشانه انواع کمبود ویتامین ها
 • درد در انگشت ها، پشت ساق پا و کف پا : کم بود کلسیم، پتاسیم ، منیزیم .
 • شکاف در گوشه لب ها: کم بود ویتامین b
 • احساس خستگی : کم بود ویتامین  b2
 • خواب رفتن و کرخی دست و پا : کم بود ویتامین b12,b6
 • جوش های قرمز روی بازو و گونه ها : کم بود ویتامین d,a
 • افسردگی : کم بود ویتامین d
 • ریزش موی شدید : کم بود ویتامین b
 • اختلالات دید شبانه : کم بود ویتامین a
 • بی اشتهایی : کم بود ویتامین b5
 • حالت تهوع ، یبوست و نفخ : کم بود ویتامین b12
 • خون ریزی لثه و زخمی که دیر خوب می شود : کم بود ویتامین c
 • سر درد و سر گیجه : کم بود ویتامین b3
 • اسهال : کم بود ویتامین b9
 • بی خوابی : کم بود ویتامین b5
 • خشکی پوست : کم بود ویتامین  b, a

ژل رویال یا شاه انگبین، به دلیل داشتن انواع ویتامین ها پرو تعین ها ، اسید های آمینه . یکی از کامل ترین ماده غذایی برای انسان می باشد. که تمام نیاز های انسان را تامین می کند. برخی افراد که در رژیم های لاغری هستند. و به دلیل دریافت نکردن از موادغذایی و ویتامین ها و پروتعین ها باعث بروز مشکلاتی در زندگی خود باشند. با مصرف این محصول زنبور عسل می توان این مشکل را به راحتی حل کنید.