ژل رویال بعد از عسل مهمترین محصول زنبور عسل در کندو می‌باشد. که زنبوران کارگر در سن ۳ روزگی تا ۱۲ روزگی خوداز مغز خود ترشح می‌کنند. که اصطلاحا به این زنبورها زنبوران پرستار گفته میشود.

به ژل رویال ، شاه انگبین ، شیر زنبور عسل ، ژله شاهانه ، غذای ملکه ، اکسیر جوانی و در زبان انگلیسی رویال ژلی (royal jelli)هم گفته می‌شود . ژل رویال ماده ای بسیار مقوی ، مغذی و نیرو بخش است. و در کتابهای طب سنتی قدیم. اکسیر جوانی و ماده طول عمر بیشتر و حیاط بخش نام برده شده است. و به جرات می توان گفت ، بیش از ۹۰درصد بیماریها با ژل رویال قابل درمان هستند .

 و در کتابهای طب سنتی قدیم اکسیر جوانی. و ماده طول عمر بیشتر و حیاط بخش نام برده شده است . و به جرات می توان گفت ، بیش از ۹۰درصد بیماریها با ژل رویال قابل درمان هستند . ژل رویال بعد از عسل مهمترین محصول زنبور عسل در کندو میباشد. که زنبوران کارگر در سن ۳ روزگی تا ۱۲ روزگی خوداز مغز خود ترشح میکنند. که اصطلاحا به این زنبورها زنبوران پرستار گفته میشود.

تحقیقات در باره ژل رویال

  تحقیقات نشان داده است عمر طولانی  ، قدرت تخم ریزی فوق العاده و جثه بزرگ و زیبای ملکه به دلیل تغذیه ژل رویال می باشد. زنبورملکه تقریبا ۵تا۶ سال و حتی گاهی بیشتر هم عمر میکند در حالی که  عمرزنبوران کارگر ۲۰روز ویا نهایتا۳۰ روز میباشد. ژل رویال سرشار از املاح معدنی مثل کلسیم اهن فسفرو …پروتیین ، اسید امینه های ضروری بدن ، ویتامین های مختلف از جمله: A,C,Eوویتامین های گروه B وD.. و هم چجنین آب فراوان است. تحقیقات به عمل آمده بر روی حیواناتی مثل موشها نشان میدهد با افزودن مقداری ژل رویال به جیره غذایی آنها طول عمرشان افزایش یافته و حتی به ۲ برابر بیش از حالت عادی رسیده است.

قدرت ژل رویال برای ملکه

 در آزمایش بر روی  مرغ خانگی وافزودن ژل رویال به غذای آنها ,دیده شده
این مرغان پیر تخم گذاری را ازسر گرفته اند ومرغان جوان میزان تخم گذاریشان افزایش یافته است. ملکه زنبور عسل در طول عمرچند ساله ی خود فقط یک بار جفت گیری میکند جالب است بدانید که ملکه  زنبوران عسل با مصرف ژل رویال در طول ۲۴ ساعت میتواند ۲۵۰۰ تخم بگذارد که وزن تخم ها از وزن خود ملکه بیشتر است ، ملکه زنبور عسل قدرت بسیار بالایی در تخم ریزی دارد .این ماده از دو جفت غده هیپوفارین موجود در طرفین سر زنبوران کارگر جوان ترشح می شود و با بزاق دهان آنها مخلوط می گردد.

مشخصات ژل رویال

این ژل، خمیری شکل با رنگ تقریبا سفید تا زرد کمرنگ و طعمی تند و زننده است. این ماده مغذی تا سه روز مورد استفاده همه لاروها قرار میگیرد ولی زنبور ملکه به طور دائم از این ماده تغذیه می شود. بدون ژل رویال هیچ لاروی قادر به رشد نیست و این ماده، ملکه را قادر می سازد که در روزهای تخم ریزی در شبانه روز بیش از ۲۵۰۰ تخم بگذارد که وزن این مقدار بیش از وزن خود ملکه است. همچنین ملکه زنبور عسل به واسطه استفاده از این ماده مغذی حدود ۵ تا ۶ سال عمر می کند در حالی که زنبور های کارگر در فصول فعالیت خود (بهار و تابستان) حدودا در کمتر از ۱۴ تا ۲۴ روز از فعالیت خود میمیرند.

مواد تشکیل دهنده

اجزای تشکیل دهنده اصلی ژل رویال ، آب ( ۶۷ % ) ، پروتئین ، قند ، چربی (۵% ) و نمک های معدنی است . ترکیب ژل رویال در مقایسه با نژاد های زنبور و زمان نسبتا ثابت باقی می ماند . تمام اسید های آمینه ضروری برای انسان در آن وجود دارد و حاوی ویتامین های گروه B  مانند اسید پانتوتنیک ( ویتامین B5 ) و ویتامین B6  ( پیریدوکسین ) است .

هم چنین حاوی بسیاری از مواد معدنی از قبیل کلسیم ، آهن ، فسفر ، برخی آنزیم ها ( از جمله گلوکز ، اکسیدازوکولین ، استراز  ) ، آنتی بیوتیک و مقدار بسیار کم ویتامین C  بوده ، اما هیچ یک از ویتامین های محلول در چربی  E,D,A و  K را ندارد . از جمله اسید های چرب غیر اشباع موجود در ان میتوان به ۱۰ هیدروکسی ۲ دکونئیک اسید اشاره نمود که تنها در طبیعت ژل رویال دیده شده است و خواص اعجاب انگیزی را در بر دارد

برخی از خواص درمانی ژل رویال :

 • تقویت قوای جنسی
 • تقویت رشد جسمی و ذهنی کودک در دوران جنینی
 • امکان بار وری در زوج های نا بارور
 • درمان بیماری صرع
 • تنظیم قند خون و درمان بیماری بیابت
 • تنظیم چربی خون، پیشگیری و درمان سکته
 • بهبود بیماری های عصبی مانند آلزایمر
 • بهبود میگرن
 • درمان افسردگی و بیماری های روحی و روانی مانند استرس
 • پیشگیری از پیشرفت، و بهبود انواع سرطان ها
 • جلوگیری از آسیب کبد در شیمی درمانی
 • استخوان سازی
 • بهبود بیماری های آرتروز و روماتیسم
 • زیبایی و شادابی پوست و ضد چین و چروک
 • ترمیم و بازسازی جای زخم و سوختگی
 • پیشگیری و بهبود بیماری ام اس
 • انرژی زایی برای ورزشکاران و افراد پر کار
 • کاهش مشکلات یایسگی
 • جبران کاهش ترشح تستسترون
 • تنظیم فعالیت غده تیروعید
 • افزایش طول عمر
 • تامین انرژی و مواد لازم در ایام بارداری

خواص ژل رویال

ژل رویال قبل از هر چیز به عنوان ماده ای که وضعیت کلی فرد را با تسهیل متابولیسم درون سلولی بهبود می بخشد مطرح است .  از جمله خواص ژل رویال می توان به کنترل قند و لیپید خون ، خواص ضد سرطانی ، تقویت میل جنسی با اثر بر هورمون های جنسی ، افزایش طول عمر با بهبود وضعیت آنی اکسیدانی به علت وجود پپتید های فعال ( تیروزین و فنیل آنالین ) و افزایش مقاومت در برابر بیماری های ویروسی اشاره نمود .و هم چنین در کرم های آرایشی که ژله رویال باشد از پیری جلوگیری وبر طراوت و شادابی پوست می افزاید.

ویژگی های ژل رویال

اثر آن مربوط به ویتامین ها ، بویژه اسید پانتوتنیک است . گلوتامیک اسید و گلیسین موجود در آن نیز ممکن است نقشی حیاتی در به تاخیر انداختن پیری ، مقاومت بدن در برابر تومور ،بهبود دیابت و هیپر گلیسمی و آرتریت و هم چنین کاهش اثرات جانبی شیمی درمانی و پرتو درمانی در درمان سرطان داشته باشد .

ژل رویال با نتایج موفقیت آمیز در مورد بیماری های قلب و عروق ، پارکینسون و … به کار رفته است .ژله  رویال  سرشار از استیل کولین است که موجب گشاد شدن عروق می شود بویژه برای اشخاص دچار فشار خون بالا توصیه شده است و باعث تنظیم فشار خون می شود . ژل رویال در موارد کم خونی ، ناراحتی های اعصاب و روان ، آلزایمر و ضعف عمومی بدن موثر می باشد .

مشخصات ژل رویال

ژل رویال ماده ای خمیری شکل ، شیری رنگ متمایل به زرد روشن و دارای خاصیت کلوییدی و چسبناک، بابوی خاص که هنگام حل شدن در آب کمی کف میکند و phکمتر از ۷ وخاصیت اسیدی دارد. شاه انگبین خالص و طبیعی دارای طعمی کمی ترش ، گس وتیز میباشد که میتوان برای بهتر شدن طعمش ، کمی به آن عسل افزود

مصرف ژل رویال در صبحانه

  مصرف یک قاشق مربا خوری از آن همراه صبحانه توصیه می گردد  این ماده روی مجموعه بدن تأثیر گذاشته و آن را تقویت می کند . تمام افراد خسته می توانند از یک مرحله درمان به وسیله ژله رویال سود ببرند . این ماده زمینه جسمی شخص را تقویت کرده و امکان پیشگیری از بیماری های عفونی را به وجود می آورد . هم چنین مقاومت شخص را در فعالیت های شدید افزایش می دهد .
ژله رویال یک غذای برتر است که افزایش وزن را تسهیل می کند و باید آن را برای افرادی که در حال گذراندن دوره نقاهت هستند و یا دچار بی اشتهائی شده اند ، توصیه کرد .  به خاطر تأثیر آن روی غدد فوق کلیوی ، ژله رویال یک ماده غذائی تقویت کننده است که برای افراد ضعیف ، افسرده ، دچار ضعف عصبی ، افرادی که کار فکری شدیدی دارند 

تقویت بدن

اشخاصی که دچار ناتوانی جنسی هستند ، بسیار سودمند است . ژله رویال از پیری زودرس اعضا و پوست جلوگیری می کند . این خاصیت دو نتیجه دارد . یکی اینکه از فرتوتی شخص جلوگیری نموده و اثر آن را کاهش می دهد و دیگر اینکه در تولیدات محافظ پوست مانند کرم ها و ماسک ها به کار می رود.

مقدار قند افراد مبتلا به دیابت را پائین می آورد.  این ژل حاوی ماده مهمی است که کلاژن را می سازد.کلاژن عنصری است که خاصیت ضد پیری دارد وباعث نرم ولطیف ماندن پوست می شود. ژله رویال برای محافظت پوست در تولیدات محافظ پوست بکار می‌رود. ژل رویال غنی ترین عنصر طبیعی از نظر ویتامین B5 است که به آن اسید پانتونیک می گویند.

تاثیر جذب مواد غذایی

این اسید نقش کاملا اساسی در متابولیسم سلول ها دارد. و کوآنزیم A از این ماده تشکیل می شود.بدون اسید پانتونیک بدن قادر به جذب مواد. هضم شده نخواهد بود.کمبود این ویتامین مهم باعث:  آسیب های شدیدپوستی.ریزش مو،توقف رشد کودکان ،خستگی شدید. جسمی و فکری ، بی خوابی  و واکنش های عصبی.  ناراحتی های شدید گوارشی و روده ای می شود. که این موارد اهمیت اسید پانتونیک را نشان می دهد. مقدار کلسترول را کاهش می دهد. و مقدار آن را کنترل می کند. به علت دارا بودن فیتو استرول استیل کولین. و مقداری از ترکیبات استرادیول. یک تنظیم کننده فشار خون موثر است. و موجب کاهش فشار خون می شود. 

پروتعین مخصوص ژل رویال

علت دارا بودن پروتئین مخصوص و یک اسید چرب. به نام ترانس۱۰-هیدروکسی دسنوئیک اسید. مصرف ژل رویال در رژیم غذایی.  منجر به افزایش  فعالیت هورمونی و بهبود احساس سلامتی می شود. دارای اثر منبسط کننده عروق و انسداد شریان ها است. که برای بیماران قلبی حیاتی است.زمینه جسمی شخص را تقویت کرده. و امکان پیشگیری از بیماری های عفونی را فراهم می آورد. ژل رویال منبع طبیعی استیل کولین است. که این ماده برای عبور پیام عصبی لازم است.

و نقش مهمی در حافظه و یادگیری دارد. ژل رویال حاوی پروتئین های آنتی باکتریال قوی است که رویال لیزین نامیده می شود که سر شار از انواع آمینو اسید هاست و بر علیه باکتری های گرم مثبت  مقابله می کند.از دیگر موارد درمانی ژله رویال می توان به داروی ضد افسردگی طبیعی، افزایش انرژی ،قدرت واستقامت،افزایش سرعت ترمیم زخم  ،کاهش دردهای آرتروزی ،تحریک وبهبود سیستم دفاعی بدن  نام برد.

بخشی از خواص ژل رویال

کاهش مشکلات یائسگی  و افزایش قدرت جنسی. ضد تومور. ضد التهاب ،آنتی اکسیدان .افزاینده سرعت رشدکاهش استرس حفظ ونگهداری کبد.  جوان سازی و نگهداری قدرت حیاتی درمان اولسر. وناراحتی های گوارشی دوره درمان پیشنهادی ۲۱ روز در اوایل بهار. و اوایل پائیز با مقدار مصرف برای هر دوره.  در صورت ترکیب ۱۲۵/۳   دو ظرف  ۱۲۵ گرمی یعنی. در مجموع   ۶ گرم.   ژله رویال ، یعنی هر روزصبح کمی بیشتر ازیازده گرم. ( تقریباً یک قاشق مربا خوری ) مخلوط ۱۲۵/۳ را به صورت ناشتا زیر زبان گذاشته. با آب دهان کاملاً  مخلوط  ومصرف نمائید .

خواص ژل رویال

ژل رویال قبل از هر چیز به عنوان ماده ای که. وضعیت کلی فرد را با تسهیل. متابولیسم درون سلولی بهبود می بخشد. مطرح است .  از جمله خواص ژل رویال می توان به کنترل قند. و لیپید خون. خواص ضد سرطانی ، تقویت میل جنسی. با اثر بر هورمون های جنسی .افزایش طول عمر با بهبود وضعیت آنتی اکسیدانی به علت وجود. پپتید های فعال ( تیروزین و فنیل آنالین ) و افزایش. مقاومت در برابر بیماری های ویروسی اشاره نمود .و همچنین. در کرم های آرایشی که ژله رویال باشد. از پیری جلوگیری وبر طراوت و شادابی پوست می افزاید.

اسید پانتوتنیک

اثر آن مربوط به ویتامین ها. بویژه اسید پانتوتنیک است . گلوتامیک اسید و گلیسین موجود در آن. نیز ممکن است نقشی حیاتی در به تاخیر انداختن پیری. مقاومت بدن در برابر تومور ،بهبود دیابت. و هیپر گلیسمی و آرتریت و هم چنین کاهش اثرات جانبی شیمی درمانی. و پرتو درمانی.

در درمان سرطان داشته باشد . ژل رویال با نتایج موفقیت آمیز در مورد بیماری های قلب. و عروق ، پارکینسون و … به کار رفته است.ژله  رویال  سرشار از استیل کولین است. که موجب گشاد شدن عروق می شود. بویژه برای اشخاص دچار فشار خون بالا توصیه شده است. و باعث تنظیم فشار خون می شود . ژل رویال در موارد کم خونی. ناراحتی های اعصاب و روان. آلزایمر و ضعف عمومی بدن موثر می باشد .

بهبود زخم ها :

ژل رویال در بهبود زخم پای دیابتی بسیار موثر است. در مطالعه ای روی ۸فرد مبتلا به زخم پای دیابتی با میانگین طول درمان ۴۱روزه دیده شد که زخمها از لحاظ طول ۴۰درصد واز لحاظ عرض۳۰درصدوهمچنین از لحاظ عمق درحدود۲۸درصد بهبود یافته اند. در نتیجه پانسمان با ژل رویال یک روش موثر در بهبود زخم پای افراد دیابتی می باشد.

تاثیر ژل رویال بر بهبود زخم ها

التیام زخم روندی ترمیمی است که متعاقب آسیب پوست و بافت نرم رخ می دهد. به دنبال آسیب، پاسخی التهابی رخ می دهد و سلول های زیر پوست تولید کلاژن را افزایش می دهند. پس از آن بافت اپیتلیال بازسازی می شود. ژل رویال یکی از محصولات زنبورعسل می باشد که گزارش های زیادی در مورد فعالیت های دارویی آن در حیوانات آزمایشگاهی وجود دارد. هدف از این مطالعه بررسی اثر ژل رویال در بهبود زخم ناشی از برش استریل در موش بالب سی بود.


مواد و روش ها

این یک مطالعه تجربی است. که در سال ۱۳۸۷ در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد. انجام شد. تعداد۶۰ سر موش. بالب سی جنس ماده. با سن ۸ هفته انتخاب و به طور تصادفی به ۶ گروه مساوی تقسیم شدند. جهت آماده سازی موش ها برای ایجاد زخم. آنها را با اتر بیهوش نموده .سپس موی پشت آنها تراشیده شد. و با الکل ضد عفونی گردید.

سپس برشی به طول ۱۰ میلی متر. و با ضخامت کامل پوست ایجاد شد. در گروه ۱ یا کنترل منفی منحصرا سرم فیزیولوژی روی زخم مالیده شد. در گروه دوم یا کنترل مثبت، پماد نیتروفورازون به صورت روزانه، در گروه سوم ۲۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم ژل رویال روزانه، گروه چهارم ۲۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم یک روز در میان، گروه پنجم۳۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم ژل رویال روزانه و گروه ششم ۳۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم ژل رویال یک روز در میان بر روی زخم مالیده شد.

بهبود زخم ها

طول زخم ها با کولیس ورنیه به صورت یک روز در میان تا بهبود کامل زخم ها اندازه گیری شد. داده های جمع آوری شده با استفاده از نرم افزار  SPSSو آزمون آماری کروسکال والیس تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: بین گروه های ۱ و ۲ با دیگر گروه ها تفاوت معنی داری از نظر طول زخم وجود داشت 
(p<0.05)ژل رویال موجب بهبود زخم به طور واضحی در گروه های ۳ و ۵ نسبت به گروه کنترل مثبت و منفی شد، اما تفاوت معنی داری بین دو دوز۲۰۰ و ۳۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم ژل رویال مشاهده نشد.


نتیجه گیری:

نتایج این مطالعه نشان می دهد که استفاده روزانه ژل رویال اثر بیشتری روی بهبود زخم نسبت به پماد نیتروفورازون و استفاده یک روز در میان ژل رویال داشت. موارد مصرف یا برخی از خواص درمانی با شاه انگبین مطالعات بسیاری از سالهای گذشته بر روی این ماده اعجاب انگیز انجام شده و خواص درمانی متعدد ژل رویال یا شاه انگبین را به اثبات رسیده است.