ژل رویال یکی از مواد کلیدی تشکیل دهنده ژل رویال. که ممکن است نتایج قابل ملاحظه ای برای بهبود حافظه. و نیروی ذهنی داشته باشد، استیل کولین است.

استیل کولین اولین انتقال دهنده عصبی است. که تاکنون کشف شده است. به این دلیل است که این ماده در مغز. نخاع و سراسر سیستم عصبی یافت می شود. استیل کولین برای تقویت حافظه و انتقال پیام های عصبی از یک سلول به سلول دیگر مورد نیاز است. جالب توجه است، ژل رویال تنها و غنی ترین منبع طبیعی از استیل کولین خالص است.

این ترکیب به عنوان یک انتقال دهنده عصبی تعیین کننده سرعت پردازش مغز و حافظه می­باشد و به بهبود حافظه کمک می­کند. همچنین باعث تحریک رشد سلولهای عصبی بنیادی و حفاظت نورون مغز می­شود. کمبود استیل کولین می­تواند موجب زوال عقل، اختلالات گفتاری، عدم تمرکز و اختلالات حرکتی شود. در هر گرم ژل رویال یک میلی گرم استیل کولین وجود دارد. استیل کولین ماده مورد نیاز در انتقال پیامهای عصبی در انسان است. این ماده در جلوگیری و بهبود آلزایمر، رعشه و فراموشی بسیار موثر است.  
اگرچه طب مرسوم اعلام می کند که هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد، اما ژل رویال ممکن است مزایای قابل توجهی را ارائه دهد.

آلزایمر یک بیماری عصبی پیشرونده است که تصور می شود برگشت ناپذیر باشد. معمولا افراد پس از سن ۶۵ سالگی به آن مبتلا می­شوند و چهارمین علت مرگ در بزرگسالان می­باشد. از لحاظ پاتولوژی دلیل بروز آلزایمر حضور پلاکهای خارج سلولی شامل دسته ای از سلولهای عصبی مرده و در حال مرگ می­باشد. وجود این پلاکها و درگیر شدن فیبرها در بافت مغز خطوط ارتباطی را مختل می­کند و باعث مهار تولید استیل کولین می­شوند.

این امر منجر به از دست دادن حافظه، اختلالات گفتاری و ایجاد اضطراب و تحریک پذیری می­شود. در بیشتر درمانهای سنتی و معمول مخصوصا در طب غربی به دنبال افزایش سطح استیل کولین در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر هستند. داروهایی که جهت این بیماران تجویز می­شود، بوسیله مهار آنزیمهایی که منجر به شکست یا تخریب استیل کولین می­شوند، بطور مصنوعی اقدام به بالا بردن سطح استیل کولین در بدن این بیماران می­کنند. ژل رویال ترکیبی است که می­تواند بطور طبیعی سطح استیل کولین را در بافت عصبی افزایش دهد بدون اینکه عوارض جانبی داروهای شیمیایی همچون سمیت کبدی و حالت تهوع را به همراه داشته باشد.

ژل رویال سرشار از فسفولیپیدهاست که برای عملکرد مغز ضروری اند. دانشمندان دریافتند ژل رویال برای بیماریهای آلزایمر و پارکینسون بسیار مفید است.

میزان فراوانی RNA  و DNA در ژل رویال وجود دارد که برای عملکرد مغز ضروری­اند. RNA و DNA مواد ژنتیکی را تشکیل می­دهند. ژل رویال همچنین با افزایش خونرسانی به مغز به بهبود آلزایمر و پارکینسون کمک می­کند.

تحقیقات در باره ژل رویال

  تحقیقات نشان داده است عمر طولانی  ، قدرت تخم ریزی فوق العاده و جثه بزرگ و زیبای ملکه به دلیل تغذیه ژل رویال می باشد. زنبورملکه تقریبا ۵تا۶ سال و حتی گاهی بیشتر هم عمر میکند در حالی که  عمرزنبوران کارگر ۲۰روز ویا نهایتا۳۰ روز میباشد. ژل رویال سرشار از املاح معدنی مثل کلسیم اهن فسفرو …پروتیین ، اسید امینه های ضروری بدن ، ویتامین های مختلف از جمله: A,C,Eوویتامین های گروه B وD.. و هم چجنین آب فراوان است. تحقیقات به عمل آمده بر روی حیواناتی مثل موشها نشان میدهد با افزودن مقداری ژل رویال به جیره غذایی آنها طول عمرشان افزایش یافته و حتی به ۲ برابر بیش از حالت عادی رسیده است.

مواد تشکیل دهنده

اجزای تشکیل دهنده اصلی ژل رویال ، آب ( ۶۷ % ) ، پروتئین ، قند ، چربی (۵% ) و نمک های معدنی است . ترکیب ژل رویال در مقایسه با نژاد های زنبور و زمان نسبتا ثابت باقی می ماند . تمام اسید های آمینه ضروری برای انسان در آن وجود دارد و حاوی ویتامین های گروه B  مانند اسید پانتوتنیک ( ویتامین B5 ) و ویتامین B6  ( پیریدوکسین ) است .

هم چنین حاوی بسیاری از مواد معدنی از قبیل کلسیم ، آهن ، فسفر ، برخی آنزیم ها ( از جمله گلوکز ، اکسیدازوکولین ، استراز  ) ، آنتی بیوتیک و مقدار بسیار کم ویتامین C  بوده ، اما هیچ یک از ویتامین های محلول در چربی  E,D,A و  K را ندارد . از جمله اسید های چرب غیر اشباع موجود در ان میتوان به ۱۰ هیدروکسی ۲ دکونئیک اسید اشاره نمود که تنها در طبیعت ژل رویال دیده شده است و خواص اعجاب انگیزی را در بر دارد

ویژگی های ژل رویال

اثر آن مربوط به ویتامین ها ، بویژه اسید پانتوتنیک است . گلوتامیک اسید و گلیسین موجود در آن نیز ممکن است نقشی حیاتی در به تاخیر انداختن پیری ، مقاومت بدن در برابر تومور ،بهبود دیابت و هیپر گلیسمی و آرتریت و هم چنین کاهش اثرات جانبی شیمی درمانی و پرتو درمانی در درمان سرطان داشته باشد . ژل رویال با نتایج موفقیت آمیز در مورد بیماری های قلب و عروق ، پارکینسون و … به کار رفته است .ژله  رویال  سرشار از استیل کولین است که موجب گشاد شدن عروق می شود بویژه برای اشخاص دچار فشار خون بالا توصیه شده است و باعث تنظیم فشار خون می شود . ژل رویال در موارد کم خونی ، ناراحتی های اعصاب و روان ، آلزایمر و ضعف عمومی بدن موثر می باشد .

تقویت بدن

اشخاصی که دچار ناتوانی جنسی هستند ، بسیار سودمند است . ژله رویال از پیری زودرس اعضا و پوست جلوگیری می کند . این خاصیت دو نتیجه دارد . یکی اینکه از فرتوتی شخص جلوگیری نموده و اثر آن را کاهش می دهد و دیگر اینکه در تولیدات محافظ پوست مانند کرم ها و ماسک ها به کار می رود مقدار قند افراد مبتلا به دیابت را پائین می آورد.  این ژل حاوی ماده مهمی است که کلاژن را می سازد.کلاژن عنصری است که خاصیت ضد پیری دارد وباعث نرم ولطیف ماندن پوست می شود. ژله رویال برای محافظت پوست در تولیدات محافظ پوست بکار می‌رود. ژل رویال غنی ترین عنصر طبیعی از نظر ویتامین B5 است که به آن اسید پانتونیک می گویند.

تاثیر جذب مواد غذایی

این اسید نقش کاملا اساسی در متابولیسم سلول ها دارد. و کوآنزیم A از این ماده تشکیل می شود.بدون اسید پانتونیک بدن قادر به. جذب مواد هضم شده نخواهد بود.کمبود این ویتامین مهم باعث.  آسیب های شدیدپوستی.ریزش مو،توقف رشد کودکان .خستگی شدید جسمی و فکری. بی خوابی  و واکنش های عصبی.  ناراحتی های شدید گوارشی و روده ای می شود. که این موارد اهمیت اسید پانتونیک را نشان می دهد. مقدار کلسترول را کاهش می دهد. و مقدار آن را کنترل می کند. به علت دارا بودن. فیتو استرول استیل کولین و مقداری از ترکیبات استرادیول. یک تنظیم کننده فشار خون موثر است. و موجب کاهش فشار خون می شود. 

پروتعین مخصوص ژل رویال

علت دارا بودن پروتئین مخصوص و یک اسید چرب. به نام ترانس۱۰-هیدروکسی دسنوئیک اسید. مصرف ژل رویال در رژیم غذایی . منجر به افزایش  فعالیت هورمونی و بهبود احساس سلامتی می شود. دارای اثر منبسط کننده عروق و انسداد شریان ها است. که برای بیماران قلبی حیاتی است.زمینه جسمی شخص را تقویت کرده و امکان پیشگیری. از بیماری های عفونی را فراهم می آورد.

ژل رویال منبع طبیعی استیل کولین است. که این ماده برای عبور پیام عصبی لازم است. و نقش مهمی در حافظه و یادگیری دارد. ژل رویال حاوی پروتئین های آنتی باکتریال قوی است. که رویال لیزین نامیده می شود. که سر شار از انواع آمینو اسید هاست. و بر علیه باکتری های گرم مثبت.  مقابله می کند.از دیگر موارد. درمانی ژله رویال می توان به داروی ضد افسردگی طبیعی. افزایش انرژی ،قدرت واستقامت،افزایش سرعت ترمیم زخم  ،کاهش دردهای آرتروزی .تحریک وبهبود سیستم دفاعی بدن  نام برد.

استیل کولین

استیل کولین یک انتقال دهنده ی عصبی است. و نقش مهمی در عملکرد سلولهای عصبی. و انتقال پیام های عصبی از مغز و نخاع به سلولهای ماهیچه ای دارد. بنابراین استیل کولین موجود در ژل رویال می تواند. موجب بهبود عملکرد سیستم عصبی و کاهش علایم ام اس وتقویت. حافظه و کاهش فراموشی فرد می گردد. به دلیل اینکه در بیماری ام اس سلولهای حفاظت کننده اعصاب [غلاف میلین] تخریب می شوند ویتامین B12 موجود، میتواند باعث حفظ و نگهداری بیشتر از این سلولهای محافظت کننده در برابر ام اس شود. امگا۳در بدن بیماران ام اسی به شدت کاهش می یابد. امگا۳ موجود در ژل می توانددر بهبود علایم بیماری ام اس بسیار موثر باشد.

آلزایمر

در هر گرم ژل شاه انگبین.  در حدود یک میلی گرم. استیل کولین (کمبود این ماده فرد را برای ابتلا به آلزایمر مستعد می کند.)
وجود دارد.
این ماده در درمان و جلوگیری از آلزایمر. رعشه و فراموشی بسیار موثراست. وباآن میتوان فعالیت های فکری را افزایش داد. استیل کولین موجب کاهش رسوب کلسترول دردیواره رگ های خونی می شود. و در واقع از بروز سکته جلوگیری میکند. ژل رویال یک ماده بسیار غنی از نظر ویتامین ها و مواد مختلف می باشد.  و به نحوی با عملکرد خود موجب رشد. و تکامل سلولهای آسیب دیده و تخریب شده می شود.

ژل رویال غذای قلب و مغز

بیماریهای قلبی و عروقی در حال حاضر یکی از اصلی ترین عاملان مرگ ومیر در سراسر دنیا می باشد. بااین حال روشهایی  برای کنترل عوامل خطر ساز وهمچنین پیشگیری ازبیماریهای قلبی و عروقی وجود دارند. یماریهای گردش خون که یکی از شایع ترین بیماریها می باشدو حتی اغلب باعث مرگ زودرس ویا ناتوانی می گردد ، ژل رویال باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن وگردش خون می شود
وهمچنین با تحریک سلولهای خونی موجب.
افزایش گلبولهای سفید وسلولهای دفاعی بدن میشود. که بااین کار می تواند. از تصلب شرایین ولخته شدن خون درشاهرگ جلوگیری کند. وخطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهد . 

مصرف 

مصرف ژل رویال در یک دوره ی ۳۰-۶۰روزه می تواند به طور قابل توجهی سطح کلسترول و تری گلیسیرید را در خون پایین آورد. در برخی از کشورها ژل رویال جهت جلوگیری از رسوب در عروق تجویز می شود. استفاده ازژل رویال اثرات مثبتی برگردش خون در مغزدارد که عمدتا باعث تسریع گردش خون در شریان ها وبخش مویرگی می گردد افرادی که فعالیت فکری زیادی دارند با مصرف روزانه یک گرم ژل رویال می توانند بر خستگی خود غلبه کنند وهمچنین قدرت تمرکز وحافظه ی خود را بیشتر و بیشتر کنند.

نحوه ی استفاده از ژل رویال بر روی پوست:

۱-مقدار معینی ژل رویال یا شاه انگبین را مانند کرم بر روی پوست. یا محل زخم ویا جوش بمالید بعد از ۲۰ دقیقه با آب ولرم بشویید,باانجام این کار دو بار در روز وبه مدت یک هفته تاثیر این ماده ی شگفت انگیز را بر روی پوست خود مشاهده خواهید کرد.۲-می توانید با مخلوط مقداری پودر دارچین و ژل رویال و مقداری عسل یک ماسک خانگی عالی برای پوست خود بسازید. این ماسک تاثیر بسزایی بر روی جوشهای صورت دارد. البته بهتر است این ماسک راقبل از خواب استفاده کنید وصبح زود با آب ولرم شستشو دهید،  اما اگر این کار برایتان مشکل بود می توانیدحداقل نیم ساعت ودو بار در روز وبه مدت دو هفته از این ماسک استفاده کنید.

ژل رویال را چگونه نگهداری کنیم.

ژله رویال هر چه تازه تر باشد. و تازه به مصرف برسد از کیفیت بالاتری برخوردار است. ژله رویال اگر به درستی نگهداری نشود. سریعا فاسد می گردد. ژل رویال را باید بلافاصله پس از استخراج از کندو. در ظروف تیره رنگ که نور به داخل آنها نرسد. قرار داده و در دمای بین صفر تا ۵ درجه سانتی گراد نگهداری کرد. در چنین شرایطی ژل رویال را می توان تا ۶ ماه نگهداری کرد. نگهداری در این دما برای مدت طولانی. تر تدریجا باعث ترسیدگی و فساد آن می شود.