عسل زنبور وحشی ایران. این زنبورهای عسل در حیاط خانه من. در شهر بروکلی کالیفرنیا هستند. تا سال گذشته من هرگز کندوی عسل نگهداری نکرده بودم. اما نشنال جئوگرافیک National Geographic از من خواست. که از آنها عکس بگیرم. فکر کردم. برای اینکه بتوانم تصاویر کاملی داشته باشم. باید خودم زنبورعسل را نگهداری کنم. همانطور که شاید بدانید. زنبورهای عسل یک سوم محصولات غذایی ما را گرد افشانی می کنند. که به تازگی شرایط سختی داشته اند. خب به عنوان یک عکاس می خواستم کشف کنم. که این مشکل واقعا چگونه هست. حالا به شما نشان دهم که در طول سال گذشته چه چیزی را یافتم.

زندگی زنبور عسل

این موجود کوچک پشمالو یک زنبور عسل تازه جوان. در نیمه راه ظهور از سلول نوزادی اش است. در حال حاضر زنبورهای عسل با چندین مشکل روبرو هستند. از جمله آفت کش ها. بیماری ها، و از دست دادن زیستگاه طبیعی شان. اما بزرگترین تهدید آنها کرم های انگلی آسیایی هستند. کَنه واروا تخریب کننده ( نوعی کنه). این کنه که به اندازه سرسوزن هست. بر روی بدن زنبور می‌خزد. و خون آنها را می مکد. و در نهایت کندو را از بین می برد. زیرا سیستم ایمنی زنبورها را ضعیف می کند. و این آنها را ‌ در مقابل استرس و بیماری آسیب پذیرتر می کند.

هنگامی که زنبور عسل در سلول‌های تخمشان رشد می کنند. شکننده تر هستند. من می خواستم بدانم فرآیند رشد آنها واقعا چگونه هست. بنابراین با گروه آزمایشگاه زنبور عسل دانشگاه دیویس کالیفرنیا. تیمی تشکل دادم و روش رشد زنبور عسل. در مقابل دوربین را پیدا کردم. حالا می خواهم ۲۱ روز اول زندگی زنبور را که در ۶۰ ثانیه فشرده شده به شما نشان دهم.

این تخم زنبورعسل است. و به لارو تبدیل می شود. و لاورهای خیلی جوان در سلول خودشان می چرخند. و با این ماده سفید لزج که زنبوران پرستار تولید می کنند. تغذیه می شوند. سپس، سر و پاهایشان به آرامی مشخص می شوند. و تبدیل به شفیره می شوند. در اینجا همان فرآیند شفیره هست و در واقع شما می بینید. که کنه ها دور سلول ها هستند. سپس بافتهای بدنشان مشخص می شود. و رنگ دانه های چشمانشان رشد می کند. در آخرین مرحله این فرآیند، پوستشان باز می شود. و مو بر بدنشان جوانه می زند. ( موسیقی)

آفت های زنبور داری

همانطور که در نیمی از این ویدیو می بینید. کنه ها در اطراف بچه زنبورها می چرخند، و شیوه‌ای که زنبورداران معمولا این کنه ها را از بین می برند. این است که کندوها را با مواد شیمیایی آغشته می کنند. در دراز مدت این چیز خوبی نیست، محققان روی پیدا کردن جایگزین دیگری کار می کنند تا این کنه ها را کنترل کنند.

این یکی از جایگزین ها هست. این برنامه پرورش آزمایشی که در آزمایشگاه دانشگاه دیویس کالیفرنیا در شهر بتن روژ انجام می شود، و زنبور ملکه و زنبوران همراهش بخشی از این آزمایش هستند.

محققان فهمیدند که برخی از این زنبوران توانایی طبیعی برای مقابله با کنه دارند، بنابراین برنامه ریزی کردند که زنبوران مقاوم در مقابل کنه را پرورش دهند. این پرورش زنبور عسل در آزمایشگاه است. ملکه باکره را بی حس کردند و سپس لقاح مصنوعی با استفاده از دستگاه انجام دادند. این فرآیند اجازه می دهد که محققان دقیقا کنترل کنند که زنبوران دورگه شوند، اما این سطح کنترل عواقبی به دنبال دارد.

تحقیقات در مورد زنبور عسل

آنها در پرورش زنبوران عسل مقاوم در برابر کنه موفق شدند، اما در این فرایند، زنبوران عسل شروع به از دست دادن ویژگیهایشان مانند آرام بودن و توانایی ذخیره عسل کردند، پس برای غلبه بر این مشکل، محققان با زنبورداران با هم همکاری می کنند. این “برت ای دی” هست که مشغول باز کردن یکی از ۷۲٫۰۰۰ کندوی عسل خود است. او و برادرش بزرگترین زنبورداران در جهان هستند. ودانشگاه دیویس زنبورهای مقاوم در برابر کنه را با زنبورهای آنها ادغام می کنند با این امید که طی گذشت زمان، بتوانند زنبو‌رهای عسلی انتخاب کنند که نه تنها در برابر کنه مقاوم بوده بلکه تمامی ویژگیهایی مفید آنها را حفظ کنند.

بهره برداری از زنبور عسل

و به قولی مثل این می ماند که بهربرداری از زنبورعسل را دستکاری می کنیم، و حقیقت آن است که ما اینکار را هزاران سال انجام داده ایم. ما این موجود وحشی را گرفتیم و در داخل یک جعبه قرار دادیم، و در واقع آنها را اهلی کرده ایم. و در اصل توانستیم عسل آنها را برداشت کنیم، اما با گذشت زمان ما شروع به از دست دادن گرده افشان های طبیعی خودمان کردیم، گرده افشان وحشی مان، و امروزه جاهای زیادی در دنیا هست که این گردافشانان طبیعی دیگر نمی توانند نیاز کشاورزی ما را برآورد کنند، پس این زنبورهای عسل کنترل شده، تبدیل به بخش جدایی ناپذیر از سیستم غذایی ما شده است.

خب هنگامی که مردم درباره نجات زنبوران عسل صحبت می کنند، تعبیر من از آن این است که ما باید رابطه‌ی مان را با زنبوران عسل تغییر دهیم، و برای اینکه راه حل جدیدی را طراحی کنیم باید درک صحیحی از بیولوژی اولیه زنبوران عسل داشته باشیم و تاثیرات عوامل استرس زا را که گاهی اوقات نمی توانیم ببینیم را درک کنیم. به بیان دیگر، باید زنبوران عسل را از نزدیکتر بشناسیم.

مقاله علیرضا رحیمی در مورد عسل زنبور وحشی

عسل زنبور وحشی واقعی، یا apis florea یا زنبور نژاد ریز. تنها گونه نژاد زنبور وحشی میباشد که در ایران زندگی می کند. و معمولا در استانهای جنوبی کشور بیشتر دیده میشود.

البته عسل زنبور وحشی واقعی. در اغلب استان ها دیده می شود و افرادی هستند که برای برداشت عسل زنبور وحشی به لا به لای سخره ها و روی شاخه درختان و داخل غار ها می روند و این عسل را برداشت می کنند.بیشترین برداشت عسل زنبور وحشی از استان های خوزستان، کردستان، فارس، کرمان، گیلان، مازندران.بوشهر، سیستان و بلوچستان ،گلستان، برداشت می شود.قبل از هر چیز خدمت شما دوستان عرض می کنم. هیچ یک از نژاد های زنبور عسل. هنوز اهلی نشده اند. و همگی اصالتا وحشی هستند. اما به زنبور نژاد apisfloerra زنبور وحشی می گویند.

مشخصات زنبور وحشی

  ( زنبورعسل نژاد زنبور وحشی ) از همه زنبورها کوچکتر بوده و قد کارگر هایش حدود ۸ میلیمتر، نر تقریبا ۱۲ و ملکه آن ۱۴ میلیمتر میباشد.و در مقایسه با زنبور عسل نژاد معمولی، ( مدا) قد زنبوران کارگر ۱۵ میلیمتر، و ملکه حدود ۲۰ میلیمتر است.  یک جمعیت زنبور نژاد زنبور وحشی تنها یک شان درست می کنندو به زیرشاخه یک درخت می چسبند. و موم بافی میکنند. به حالت وحشی ولی تحت هیچ شرایطی در یک کندوی زنبور عسل پرورشی نمی مانند .و آزاد بودن و در طبیعت ماندن را ترجیح میدهند.

در کوه ها و مناطق کوهستانی نیز زنبور فلورآ ترجیح می دهد. داخل غار ها یا لابه لای سخره ها یا داخل تنه درخت لانه سازی کند. مطالعات زیادی روی نژاد زنبور وحشی انجام شده که این نژاد هم. مانند نژاد زنبور عسل معمولی در کندوی پرورشی زندگی کنند. اما تمایلی به اهلی شدن و خانگی شدن ندارند.

نژاد زنبور وحشی 

 

زنبور نژاد وحشی تمایل بسیار زیادی در ساختن لانه روی شاخه های. درختان و لای بوته ها و لای صخره ها دارد. از خصوصیات بارز زنبور وحشی این است که یک شان می بافد. گرد، تقریبا به شکل استوانه که اگر شرایط آب و هوایی خوب باشد و دشمنان زنبور وحشی اجازه بدهند. پس از موم بافی استوانه ای شکل ، سپس موم بافی را به صورت عمود به زمین ادامه می دهد . دشمنان زنبوران وحشی انسان ها، حشرات موزی، زنبوران بزرگ، و برخی پرندگان شکاری هستند.

البته عده ای از بومیان منطقه ۱ سال صبر میکنند. تا بتوانند آن ها  را برداشت کنند. و روزیشان از این طریق میگذرد. مهمتر اینکه متاسفانه عده ای غیر بومی منطقه  برای به دست آوردن این محصول.   در ایام برداشت وارد منطقه میشوند. و هر چی ، عسل زنبور نژاد وحشی باشه را درو، می کنند .حتی به خود زنبوران نژاد وحشی هم رحم نمیکنند . که برای خودشان روزی عسل بگذارند . خوشبختانه در سالهای اخیر از سوی دولت تمهیداتی برای مقابله. با افراد غیر بومی که برای به دست آوردن عسل زنبور وحشی وارد جنگل یا منطقه می شوند شده است .

برداشت عسل زنبور وحشی مختص به یک شهر یا یک منطقه در کشور نیست

اگر نقشه ایران را در نظر بگیریم برخی استان ها هستند.  که زنبور عسل معمولی و زنبور عسل. نژاد floerra  به صورت آزادانه زندگی می کنند. و به صورت وحشی بافت لانه سازی می کنند. به جز استانهای جنوبی که قبلا به آن ها اشاره شد.از استان گلستان و جنگل گلستان گرفته تا استان گیلان و مازندران و استان کردستان برخی نقاط استان لرستان . استان های جنوبی، شوشتر، دزفول، جیرفت، اهواز، بندر عباس. بیشتر برداشت می شود.

جنگل گلستان به دلیل پوشش گیاهی کم نظیرش. و طبیعت بکر و دست نخورده اش. مکان امنی برای زندگی زنبوران عسل وحشی است. ییلاقات استان گیلان مانند. جنگل های تالش، سیاه کل، شفت، امام زاده ابراهیم. امام زاده هاشم، دیلمان، ماسال.ییلاقات استان مازندران ، مرزن آباد، جاده چالوس، کلار دشت،جواهر ده. لاجیم ،سیکا.. استان کردستان یکی دیگر از مناطقی است. زنبور عسل به صورت وحشی زندگی می کنند. مخصوصا در شهرستان مریوان بیشتر دیده می شود. 

 

خواص دارویی عسل زنبور وحشی 

عسل زنبور وحشی منطقه خوزستان. که بیشتر عسل زنبور وحشی کنار، در خوزستان یافت می شود. گیاهان قالب منطقه ( درخت کنار . خرما . لیمو …) و گیاهان وحشی منطقه می باشد. عسلی که زنبوران عسل از تغذیه کنار. به دست آورده باشند بسیار خوشمزه و مقوی است. 

و عسل کنار قوی ترین عسل بین عسلهای دیگر شناخته می شود.  و بیشتر خاصیت تقویتی دارد. و یا خرما درختی است، سم زدا و ضد سرطان. لیمو و مرکبات همراه طعمی به مراتب خوشمزه تر می شود. و جالبتر از همه این که اگر عسل زنبور وحشی واقعی به دست آورده شود.

عسل زنبور وحشی مریوان کردستان

در منطقه مریوان کردستان خبری از درخت کنار و خرما و لیمو نیست. و در این منطقه زنبوران وحشی به دلیل کوهستانی بودن منطقه. ترجیح می دهند.  لا به لای سنگ ها و سخره ها و داخل تنه درختان . لانه سازی کنند. منطقه بکر طبیعت کم نظیر و مثال زدنی این منطقه. با گلهای وحشی خود رو در کوهستان و تغذیه زنبور عسل. از این گلها و تبدیل کردن آنها به عسل . یکی از بهترین و خالص ترین عسل های موجود. در ایران شمرده می شود.

عسل زنبور وحشی مریوان همه ساله در فصل تابستان برداشت می شود. وطی مراسم آیینی مردمان یک روستا جمع می شوند. و برای برداشت عسل زنبور وحشی راهی کوهستان می شوند. و پس از برداشت همگی جشن می گیرند .گلهای آویشن گون اکلیل کوهی، بومادران . کاکوتی، قنقال ، همگی وحشی و خود رو بیشترین گیاهانی هستند. که زنبور عسل در این مناطق از آنها تغذیه می کنند.

عسل زنبور وحشی ییلاقات استان گیلان

درییلاقات استان گیلان که بیشتر مردمان بومی زندگی می کنند. و کمتر کسی این مکان ها را می شناسد. از جنگل های تالش گرفته تا شهر دیلمان. می توان عسل زنبور وحشی را از طبیعت بکر این نقاط برداشت کرد. منطقه دیلمان نیز یکی از بهترین طبیعت را در کشور دارد. و بیشترین عسل زنبور وحشی در استان گیلان.

منطقه دیلمان به دلیل ارتفاع بالا از سطح دریا ، یک. منطقه کوهستانی است. و رطوبت عسل ها در این منطقه مانند دیگر شهر های استان گیلان. بالا نیست و حداکثر تا ۱۷ درصد می باشد.

عسل ارگانیک

 می توان گفت عسل زنبور وحشی عسل ارگانیک است. زیرا هیچ زنبورداری بالای سر زنبور وحشی نبوده. که از داروهای شیمیایی استفاده کند. از این رو یکی از بهترین عسلهای شناخته شده است .و عسل ارگانیک است. کشور های حاشیه خلیج فارس و کشور های عربی یکی از مشتریان. پر و پا قرص عسل زنبور وحشی هستند. و معمولا به این عسل ها عسل عربی یا عسل جنس عربی گفته می شود .

برداشت عسل زنبور وحشی از استان های جنوبی. معمولا در فصل پاییز شروع می شود. و همچنین درخت کنار در فصل پاییز شکوفه می دهد. اما در استان کردستان معمولا در مرداد ماه. و در استان های گیلان و مازندران در اوایل تابستان می شود. این عسل را برداشت کرد.

سپاسگزارم.